dat 'grappige niet eens meer horen. Daarbij komt dat wie zo'n achternaam heeft in ieder geval weet dat hij vrolijke voorouders heeft gehad. Wij zijn Napoleon tot op de huidige dag dankbaar voor deze 'bureaucratische' verordening, want vanaf het jaar 1811 is het zoeken naar personen in de archieven slechts kinderspel. Het bracht een radicaal einde aan de administratieve chaos bij de kerkgenootschappen, waar soms enigszins redelijk maar meestal onvoorstelbaar slecht werd geregistreerd. Vaak werd van een overleden persoon slechts de naam opgeschreven zonder enige aanvulling. Dan lees je: Jan Pieterz. Zie daar maar verder mee te komen. DE ONVREDE Reeds in 1812 broeide het verzet in veel Nederlandse steden. Napoleon had 28000 soldaten opgeroepen en daarvan moesten er 15000 mee met het Franse leger op de veldtocht in Rusland. Dat zat de mensen niet lekker en de anti-stemming kwam er al aardig in. Bovendien kwamen er grote horden uitgehongerde, haveloze en moegestreden Franse soldaten terug van het front, met het doel zich in Holland te laven en op krachten te komen. Het was al niet best in de steden en dat stel opvreters er bij bleek nou net even te veel. Zoals dat vaak gaat bij een volk dat zich van een onderdrukker wil ontdoen, werd ook toen een volkswijsje van nieuwe tekst voorzien; daarmee de oprechte minachting voor de bezetter uitdrukkend. Het volgende liedje geeft een beetje het van-de-regen-in-de- drop gevoel van die mensen weer: Hop Marjanneke stroop in't kanneke laat de poppekes dansen eertijds was de Pruis in't land en nu die kale Fransen. In 1813 kwam het tot een oproer in Amsterdam en de Fransen vonden het toen maar verstandiger om er vandoor te gaan. 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1991 | | pagina 33