Dan nog een bloem die in deze, historie gemaakt heeft. Dat is de 'Akkervlam'; officieel heet de plant 'Bolderik'. Mooi paars, vandaar die eerste naam, heeft ongeveer dezelfde groeiwijze en haalt ook de hoogte van de Korenbloem. Toch moet de Bolderik een echt onkruid in het koren genoemd worden. Het zwarte zaad is namelijk wat giftig. De plant is dan ook te vuur en te zwaard bestreden. Daar komt nog bij dat in het volksgeloof, een plant met 'zwart' en 'giftig' zaad niet anders kon zijn dan duivelswerk. Dat de mensen dergelijke planten ook positief durfden te gebruiken, kwam vaak voor, maar we kunnen daar geen verklaring voor vinden. Zo kon deze plant door een jongen gebruikt worden om aan een meisje zijn verliefdheid te tonen. Het is natuurlijk ook zo dat bloemen nooit verkeerd overkomen en met woorden kan het nog wel eens anders uitpakken. Daarom van onze kant nog vermeld: dat dit zaad weer in elk tuincentrum te krijgen is. Zo dwars is die duivel dus ook weer niet. MOEDERKOREN Er zijn vroeger hele epidemieën geweest door vergiftigd meel. Doch dit kwam niet door het zaad van de Bolderik, maar door het 'Moederkoren'. Dat is een schimmel die zwarte korrels vormt. Voor u de naam Moederkoren met een andere gaat verwarren even het volgende: Als de wind door het graan ging en dat zo prachtig deed golven, u kent dat wel. Dan sprak het volksgeloof: "De Korenmoeder rijdt over het veld." De zwarte korrels noemde men oorspronkelijk ook Bolderik 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1991 | | pagina 18