Jaargang nr. 4 1990 de Romeinen met de daar wonende Bataven een bondgenootschap hadden gesloten. Een belangrijke vesting was Fectio Vechten, iets ten zuidoosten van Utrecht) aan de Kromme Rijn. Het Overrijnse gebied der Friezen diende net als de rest van Germanië geconsolideerd te worden en Drusus zal Fectio gebruikt hebben voor zijn vloot. Na de verovering van de Friese landen (en het land van de Chauken bij de Eemsmonding) in 12 v. Chr. werden de Friezen door Drusus mild behandeld. Gezien hun armelijke omstandigheden, waarin ze althans in zijn ogen leefden, gaf hij hun een lage belasting. Ze moesten runderhuiden leveren aan het Romeinse leger. De Friezen bezorgden verder weinig last; zeker niet in het begin van de bezetting, mogelijk als gevolg van de milde belasting. De rest van Germanië echter bleef onberekenbaar en gevaarlijk. Daarom waren er meer militaire campagnes nodig. Eén van die campagnes (in 15 en 16 na Chr.) stond onder leiding van Drusus1 zoon, (Gaius Caesar) Germanicus. Deze campagne geschiedde op bevel van Keizer Tiberius (14-37 na Chr.). Waarschijnlijk was hiervoor een betere uitvalsbasis voor de vloot nodig en wel dicht bij ons in de buurt, nl. het vermelde Gastellum Flevum (Velsen I). De opgegraven resten dateren van ±15 tot ±30 na Chr. (P. Vons: Op zoek naar een castellum. Westerheem XXIII-1-1974). Tegenwoordige Noordzeekanaal Tegenwoordige kustlijn Stroomgeul Verland of aangeslibd terrein, min of meer moerassig Oud duin Optrekkend Romeins leger X Eerste treffen bij de Zanddijk 7

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 8