Jaargang nr. 4 1990 Romeinse oorsprong te zijn. Aan de inscriptie was na te gaan, dat het een fabrieksmerk was uit de eerste eeuw. Hiermee begon het zoeken. Naderhand werden in de buurt twee Romeinse legervestingen gevonden. Eén ter plaatse van de zuidelijke ingang van de Velsertunnel, de andere één kilometer ten oosten hiervan. De laatste heeft misschien te maken met een dramatische geschiedenis ter plaatse waar nu de Zanddijk bij Limmen is. Het bedoelde fort, door archeologen Velsen I genoemd, wordt al sinds 1972 systematisch opgegraven. De Romeinse schrijver Tacitus had in zijn Annales (Jaarboeken) IV 72 dit fort beschreven als "Castellum Flevum". Hij vertelde het volgende. Het castellum had een aanzienlijke bezetting van Romeinen en 'bondgenoten'. Deze macht diende "ter bewaking van de kusten van de oceaan". Dit wijst er op dat het een dwangburcht met vlootbasis was. Inderdaad is bij de opgravingen een uitgebreid havencomplex te voorschijn gekomen. Er waren aanlegsteigers tot wel 75 m. en twee scheepsloodsen waren op het land ter berging van schepen. Het fort had een oppervlakte van ruim 1 ha. De vorm was die van een rechthoekige driehoek met de schuine zijde aan de waterkant. De rechthoekszijden hadden aardehout wallen met wachttorens en grachten. Houten tentharingen wijzen er op, dat het garnizoen huisde in geitenleren tenten. Vondsten van kinderschoeisel, verfijnd glaswerk en vele fraaie zegelstenen wijzen op dure handelsproducten. Twee hogere militairen met Romeinse uitrustingsstukken, inclusief de zilver beslagen dolken, werden in twee waterputten gevonden. Aanvankelijk dacht men aan moord, omdat meer dan 100 kg. stenen op hen lagen. Zo kon het lichaam niet boven drijven. Maar bij moord zouden de kostbare dolken wel meegenomen zijn en bovendien vergiftig je niet je drinkwater. Daarom denkt men nu aan een bepaalde noodbegrafenis van gesneuvelden bij de belegering van het fort. Het fort werd al gauw hierna ontruimd. 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 6