Jaargang nr. 4 1990 van Piet van der Steen tal van anecdotes over de Bogerdlaan. Ik wens u veel leesplezier. Henk Wentzel HEEFT DE ZANDDIJK EEN BEWOGEN VOORGESCHIEDENIS? Toen de monniken van de abdij de Zanddijk aanlegden was dat niet naar ieders zin. Een dijk houdt het water tegen, maar verhindert ook een vrije afstroming van water. Al naar de plaatselijke situatie wil men wat anders. Legenden vertellen ons van het ongenoegen van boeren en ruzies tussen hen en de monniken met de dijk als inzet. Deze Zanddijk lag niet zo maar willekeurig dwars door een nat gebied. Neen, want hij lag daar waar de hogere en drogere zandwallen van de kuststrook en het binnenduin van Limmen, Heiloo en Alkmaar dicht bij elkaar komen. Mogelijk waren de natte gedeelten daar ook ondieper dan elders. Een begaan bare weg, die de hogere gebieden met elkaar verbond, was van belang voor de hele omgeving. Waren de monniken de eersten, die op het idee kwamen om juist hier een dam met weg aan te leggen? Misschien niet! Vandaar enkele speculatieve beschouwingen bij het volgende verhaal. Hoewel het zekere bewijs (nog) ontbreekt, zijn er toch wel aanwijzingen, dat de te berde gebrachte veronderstellingen niet uit de lucht zijn gegrepen. Kort na de oorlog vond een leerling van een middelbare school een scherf met inscriptie in het uitgegraven zand van een tankgracht bij Huize Beecke- steijn. Hij liet de scherf zien aan zijn leraar, de heer Calkoen in Velsen. Deze scherf bleek van 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 5