Jaargang nr. 4 1990 In die dagen was Limmen het centrum van de bloembollencultuur in Kennemerland en dus ging onze baron daar maar eens poolshoogte nemen. Hij trof het, want Dirk Schoenmaker kon hem helpen met een huis en met grond en och, Dirk zou hem wel even de fijne kneepjes van het vak bijbrengen, want die kweekte zelf ook bollen; voor die tijd zelfs tamelijk veel. DE WIJNGAARD Maar dat was een hoofdstuk apart, want Dirk Schoenmaker was van-huis-uit geen bollenkweker maar veehouder en z'n kennis van het heel aparte bollen wereldje was te gering om de kneepjes onder de knie te hebben die bij het verhandelen en kweken van bollen onmisbaar zijn. De goedwillende man liep het dan ook nogal eens op. Vooral in de handel wist (en weet) men vaak 'gebruik' te maken van onwetendheid. Dirk Schoenmaker was een goed mens; dat zij hem nagegeven en ook dat is zeker een vermeldenswaardig feit. Als het erg druk was, met wieden, koppen, rooien, pellen, tellen of planten, ging Dirk de wegen in het dorp langs om werkvolk te zoeken. Als hij iemand op het oog had sprak hij de gevleugelde woorden: "Gaat ook gij naar mijn wijngaard". En in die 'wijngaard' werkten dan ook niet altijd uitsluitend vakmensen. Het ging wel eens fout en dat had gevolgen. Op zijn akkers prijkten dan ook nog al eens benamingen op de steekhouten als: "gemengd" en "vermoedelijk gemengd". Dat duidt er op dat meerdere soorten door elkaar waren geraakt en dat heeft natuurlijk gevolgen voor de marktwaarde; soort echtheid is in de bollenbranche een eerste vereiste. Helaas kwam daar nog een extra domper bovenop door de ineenstorting van de wereldeconomie en de daarop 57

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 58