Jaargang nr. 4 1990 IN DE BOLLEN Het huis waar Van Tol in woonde in de jaren dertig, was gezet door Cor Glorie in opdracht van Dirk Schoenmaker. Het was voor die dagen een tamelijk sjiek huis, kan ik me herinneren. Maar Dirk Schoenmaker was een man 'in bonus', zoals dat toen genoemd werd en dat betekende dat hij schatrijk was. De man die er in kwam te wonen was ook al niet de eerste de beste. Het was nl. een baron met zijn ega. Of de man ook werkelijk een 'baron' naar de ware bloede was, zou ik echt niet weten. De bevolking van Limmen was over die mening verdeeld. Voor sommigen was hij echt blauw; anderen oordeelden dat hij slechts de zoon van een baron of zoiets zou zijn. Geeft niks; in ons verhaal is hij de baron en zij de barones. Maar waarom kwam baron Went, want zo heette de man, naar Limmen. Nou dat zou volgens de verhalen die ik uit de volksmond heb opgetekend, als volgt zijn gebeurd: 'Baron' is tenslotte maar een titel; leuk als je die hebt, maar je kan er niet van eten. Er moet evenzogoed brood op de plank komen. Welnu, de baron had ergens vernomen dat je in de bloembollen schat-hemel-rjk kon worden, of tenminste er een goed stuk brood mee kon verdienen met dik beleg. Nou dat leek hem wel wat, en hij droomde al van bloemen, schone lucht en een blauwe hemel. Maar dat er ook wel eens een wolkje door die blauwe lucht schuift, daarmee had hij z'n droom niet willen vergallen. Misschien niet ten onrechte, want toen ging het nog redelijk goed in de bollen. Een moeiljkheidje was echter wel dat hij geen snars verstand had van bollen. "Och", zal de baron gedacht hebben, "dat komt wel; er zal wel iemand zijn die me op weg helpt". En die iemand was er. Alleen, of die er wél voldoende verstand van had is de vraag. 56

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 57