Jaargang nr. 4 1990 En mocht het U, goede lezer, na drie maal herlezen nog niet zijn gelukt de inhoud van dit stukje 13e eeuwse proza te snappen; geen nood, U bent vast niet de enige. Heel in het kort komt de inhoud er op neer dat de Limmenaren een dijk maken tussen hun gebied en dat van de noordelijke buren. Die dijk wordt dan onderhouden door die mensen die er met hun bezit aan grenzen. Ook moet er op maaiveld-hoogte een weg bij komen. Wie dan op de dijk en de weg wil aansluiten mag meedoen. De deelnemers moeten elkaar gelijke rechten geven op de dijk en de weg. P. A. van der Steen LIMBON/LIMMEN 1250 JAAR Hoe leefden we van onze grond en wat aten we. Als we in de oude archieven lezen valt onmiddelijk op dat de korenteelt naast de veeteelt de belangrijkste bron was voor ons hoofdvoedsel. Dat is zo geweest tot ca. 1650 (midden 17e eeuw). Laten we deze periode eerst eens bekijken. Ons voedsel bestond ook voornamelijk uit brood en allerlei papsoorten, aardappelen waren er nog niet en groentegebruik zoals wij nu kennen was nog heel anders. We kregen de naam gortzakken. We aten zoveel gort. We maakten het veel te gortig meende men in de omliggende dorpjes. Nee, het zou natuurlijk kunnen, maar zo precies van haver tot gort weten we die dingen niet. Het zou wel koren op onze molen zijn als dat licht nog eens onder de korenmaat vandaan kwam. Ook werden hier wel al erwten en bonen geteelt. Het stond alleen in geen verhouding tot de korenopbrengsten. Dat blijkt ook met kool en wortelen het geval te zijn. 35

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 36