Jaargang nr. 4 1990 sten gedaan. Er kon zo een groter aantal horigen aan het werk gezet worden. Maar Lamoraal van Egmond, een afstammeling van de rentmeester (beter bekend omdat hij samen met de graaf van Hoorne het hoofd verloor aan de vooravond van de 80-jarige oorlog) was een van de rijkste edelen in Holland. Hij had de Egmondermeer droog laten malen in 1564-1565 en de afwatering in de omgeving verbeterd. Zo won hij er een hoop verpachten verkoopbaar land bij. Hiervan zullen vnl. vrije boeren en grootgrondbezitters hebben geprofiteerd. Het verbond tussen de stad en de graven In 1248 werd Alkmaar met de ambachtheerljke rechten voor de helft aan de graaf van Holland geschonken door de abt van Egmond. In de jaren daarop moet de rest ook aan de graven zijn toegevallen, want in 1254 verleende hij Alkmaar stadsrechten. De stad had toen nog een heel landelijk karakter, wat blijkt uit het feit dat het de poorters was toegestaan om in de zaai- en oogsttijd 40 dagen buiten de stad te verblijven zonder hun poorterschap te verliezen. Stadrechten kreeg Alkmaar vooral omdat graaf Willem II van Holland nieuwe pogingen in het werk wilde stellen om de Westfriezen te onderwerpen. Deze begonnen zich in die tijd weer te roeren; waarschijnlijk vanwege misoogsten door overstromingen. Nadat hij de stad had laten versterken sneuvelde Willem II echter. Zijn paard zakte bij Hoogwoud door het ijs en hij werd doodgeknuppeld. Zijn zoon, Floris V kon het werk pas vele jaren later afmaken. Geholpen door overstromingen, waardoor de Westfriezen elkaar niet te hulp konden komen, versloeg hij de groepen een voor een. Hij onderwierp ook de eilanden Texel en Wieringen in 1289. Hierdoor kreeg het graafschap Holland er een belangrijk gebied bij: ondanks al het water was West-friesland een beter landbouwgebied dan Holland zelf. 30

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 31