Jaargang nr. 4 1990 DE OMGEVING VAN HET OUDE LIMBON Van de vroege geschiedenis van Limmen is weinig specifieks bekend. Her en der een jaartal, een perkament waarin Limbon wordt vermeld, en alras is men aangeland bij de 17e en 18e eeuw. In algemenere termen is er nog wel iets te vertellen over de ontwikkelingen in de middeleeuwen. Het gaat dan noodgedwongen over een wijdere omgeving dan alleen ons dorp. De keizer De instorting van het Romeinse rijk veroorzaakte in West Europa een grote economische teruggang. De organisatie voor inning en verdeling van belastingen viel weg, wegen en legers werden moeilijker te onderhouden, het vervoer en de handel stortte ineen en daarmee de circulatie van geld. Er was vrijwel geen markt meer voor eventuele overschotten en ambachtelijke produkten; de meeste mensen hadden nauwelijks geld om iets te betalen en leefden van de hand in de tand. Het gevolg was dat een keizer als Karel de Grote (en z' n minder illustere voor- en nazaten) geen geld meer kon vragen als belasting en de mensen niet kon bekostigen om de belasting in nature naar een centraal gelegen hof te brengen. Hij was gedwongen om met zijn hele hof van hoeve naar hoeve te trekken (de vroonhoeves) en ter plaatse, bij wijze van belasting, de oogst op te eten. Het is niet zo'n groot wonder dat onder zijn zwakkere opvolgers de beheerders van zulke vroonhoeves hun keizer de indruk wisten te verschaffen dat hij genadebrood at, waarvoor zij in ruil wel enige privileges wilden. De keizer kon bewezen trouw van zijn oorspronkelijk gewoon aangestelde functionarissen met weinig anders belonen dan landerijen en titels. Hier ontstond een eerste kern van adel, oude landadel die niet aan een hof gebonden was, maar een 25

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 26