Jaargang nr. 4 1990 Kritische opmerking: De mogelijkheid dat de naam Limbon iets te maken kan hebben met de Lindeboom' is (taalkundig) zeer wel denkbaar. "In elk geval was de Linde hier van ouds inheems." (Karsten). Een tweede mogelijkheid, of onmogelijkheid Het oud-Noordhollandse woord 'Liem' dient Karsten als uitgangspunt voor zijn tweede verklaring van de naam Limban. Lim wordt Liem grondsoort Leem) Ban wordt Banne buurtschap, dorps- of rechtsgebied) De betekenis samengetrokken wordt 'Leemdorp' of 'Leembuurt'. Over de term 'banne' werpt Samplonius op: "In de plaatsnaamkunde komt 'ban' betrekkelijk weinig voor, zeker als grondwoord. Als het wel als zodanig in een plaatsnaam gebruikt is, zal het in de oude vermeldingen als 'banno' voorkomen. 'Limbanno' komt echter niet in de geschiedenis voor." Er is nog een probleem, t.a.v. het leem. In Limmen wordt kleiig fijn zand aangetroffen, in plaats van leem. Zeeklei is hier over- en tegen zand aangelopen (A. Rijmerink, Staringscentrum). Denkbaar is nog dat men vroeger dit kleiig fijn zand 'leem' noemde, maar die zgn. 'afzetting' vond plaats rond 1100 n. Chr. Daaraan kan de oudere naam Limbon niet zijn ontleend. Limbon is de oudste vorm, Limmen is door afzwakking in de uitspraak ontstaan. De naam 'Limmere', die Jan Pannekeet als persoonlijke mogelijkheid opnoemt in "meer of plas die door leemdelving is ontstaan", is als jongere vorm niet acceptabel (De Cock, Hist. Geografie van Kennemerland, noemt 'Limmere' een vroegere naam voor de Haarlemmermeer). Kritische opmerking: Leem in de naam Limbon is (taalkundig) niet uitgesloten. In de tijd echter was de term 'leem' in deze streken in de naamgeving niet gebruikelijk, enkel in het zuiden van het land 21

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 22