Jaargang nr. 4 1990 watermassa slaat landinwaarts delen van de veenlagen weg die zich tussen de zandige strandwallen bevinden. De kwelderachtige vlaktes pal achter de zandplaten lopen vol. Méér naar het binnenland snijdt de scherpe wind de blaren van de struiken en doet de bomen buigen onder dat barse stormgeweld. In deze hevige najaarswoede loopt een man achter de bossages noordwaarts, - hij rilt, in z'n grove grijze pij. De wind heeft soms vat op het pak konijnen dat hij op zijn rug torst, dat hem af en toe doet wankelen. De weg die hij beloopt is modderig en ongelijk - vol kuilen en bulten - en zodirect zou die helemaal ophouden, weet hij. Sinds de Romeinen de 'Bataafse eilanden' hadden ingenomen omstreeks het jaar 0, waren er heirwegen door hen aangelegd, die dienden voor een snelle en makkelijke verplaatsing van leger en handel naar -en tussen de nederzettingen. Maar door de vochtige en soms moerassige veenstukken tussen de zandige strandwallen hier in het Kinnehem (Kennemerland), was dit een moeilijk begaanbare en gebrekkige weg. Bovendien liepen her-en-der veen- stroompjes, zodat het vooral met wagens een opgave was. Kanninus, zoals de man zich noemde, streek de warrige haren uit z'n ogen en bromde een verwensing in z'n baard; uren liep hij en leek niet op te schieten, terwijl z'n koontjes en neus al flink blauw aanzetten. Het handeltje op z'n rug begon hem zwaar te vallen. De weg hield nu helemaal op, daar, waar de veenmos- begroeiing begon. Even verderop vormden wilgen de grens tussen zandig modder en venig moeras. Kanninus overzag de situatie, zette toen voorzichtig z'n voet op de zompige veenbonken en liep als een dronken kerel zigzaggend over het veld. Plotseling hield hij stil op een droog stuk, wat een zandplaat bleek midden tussen het natte veen. Vóór hem strekte zich een moerassig gebied uit waarin, 17

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 18