Jaargang nr. 4 1990 erop en omheen lindebomen. De bewuste heuvel wordt echter als vrij jong beschouwd (1707). Hij heet ontstaan te zijn door opstapeling van de uitgegraven grond van de vijver voor Nijenburg. De linde boven op de berg lijkt evenwel veel ouder. Een boring in de heuvel en een pollenanalyse (stuif meelonderzoek) van de boorkern zou ons wellicht over de ouderdom meer zekerheid kunnen verschaffen. Misschien stond er al een heuveltje en werd daar tegenaan de uit gegraven grond gedeponeerd. De strijd in het Baduhennawoud had nog een rampzalig verlies voor de Romeinen in petto. Een groep van 400 man had zich verschanst in de 'villa' landhuis, grote boerderij) van de veteraan Cruptorix. De naam van de oudgediende doet meer aan een Galliër denken dan aan een Romein. Misschien kreeg hier een Galliër na 25 jaar trouwe dienst in het leger, behalve een militair 'diploma' een stuk land cadeau. Dit gebeurde meer bij oudgedienden (J. H. Bloemers e.a.: Verleden Land. blz. 92 en 99). Er waren immers voor de 'belasting' genoeg akkers van de wanbetalende Friezen geconfiskeerd. Uit de tekst van Tacitus is op te maken dat de villa in het strijdgebied lag, dus op de oude duinwal Limmen-Heiloo. Tacitus vermeldde merkwaardigerwijs, dat de mannen in de villa uit vrees voor verraad elkaar afmaakten. Wat voor verraad en van wie hadden zij die te duchten? Aannemelijker lijkt het, dat ze wel begrepen dat het niet vol te houden was tegen de overmacht. De wraak van de verbitterde Friezen vrezend en om aan een vreselijk lot te ontkomen, zochten ze liever direct de dood. De geschiedenis beëindigend schreef Tacitus: "Clarum inde inter Germanos Frisium nomen" (Beroemd was sedertdien de naam der Friezen onder de Germanen.) (Ann. IV 74). Keizer Tiberius kreeg natuurlijk de hele toedracht te horen. Hoewel de Romeinen erger dingen hadden meegemaakt, was dit toch een geduchte slag; als het ware een verkleinde herhaling van de slag in het 15

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 16