Jaargang nr. 4 1990 voldoende getale te leveren. "Deze belasting was drukkend, zo het ook andere volken gold." Aldus Tacitus (Ann. IV 72). Toen dat dus niet gebeurde, werden de 'wanbetalers' aangepakt. Eerst moest hun vee er aan geloven, dan hun akkers en tenslotte werden vrouwen en kinderen in slavernij weggevoerd. Klachten en protesten hadden geen effect. Zoiets moest misgaan. Toen Olennius met zijn belastinggaarders in 28 na Chr. weer eens huishield, was de maat vol en kwamen de Friezen in opstand. Zij namen geen halve maatregelen. De gehate belastinginners met hun soldaten werden gevangen genomen en opgehangen. Olennius ontkwam dit lot door naar Gastellum Flevum te vluchten. Dit werd vervolgens belegerd door de Friezen. De machthebber van Germania Inferior Neder Germanië, een provincie aan de beneden Rijn), (Lucius) Apronius, kreeg hiervan bericht. Hij liet terstond bataljons van de legioenen uit de provincie Germania Superior (Boven Germanië) oproepen. Met de beste ruiters en uitgelezen voetvolk vormde hij twee legers. Beide legers werden tegelijk onder zijn leiding langs de Rijn gevoerd, kennelijk tot aan het Gastellum Flevum. Intussen hadden de Friezen de belegering opgeheven en trokken weg om hun eigendommen te verdedigen (Ann. IV 73). Aannemelijk lijkt het dat ze zich achter de reeds vermelde Rijn-arm terugtrokken. Op het oude duinlandschap van Limmen-Heiloo, gescheiden van de legerplaats door open water en verder omgeven door een moerassig krekengebied, waren ze betrekkelijk veilig. Maar nu begonnen de voorbereidingen voor een Romeinse strafexpeditie. De legeraanvoerder liet in de naastbjzjnde wad-achtige moerassen van de riviermonden (estuaria) dammen en bruggen aanleggen als wegen voor de zwaarbewapende troepen. Bovendien vond men er doorwaadbare plaatsen. De bedoeling was dat de vijand omsingeld zou worden. Hiervoor lijkt het optrekken van troepen langs het oud kustduin naar het noorden de aangewezen weg. Maar dan moest 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 12