Jaargang nr. 4 1990 We krijgen niet de indruk, dat de Friezen in het begin erg gebukt gingen onder de heerschappij van onze eerste bezetters. Pas onderworpen Friezen dienden al direct als voetvolk bij Drusus en boden de Romeinen hulp toen dezen in een penibele situatie geraakten. Drusus trok namelijk met zijn vloot over de Waddenzee om de Chauken te onderwerpen. Op deze verraderlijke zee raakten zijn schepen bij eb vast. Het Friese voetvolk, dat de tocht over land had begeleid, kwam te hulp en trok de schepen los (P. C. J. A. Boeles: Friesland tot de 11e eeuw. 1951, blz. 112.) Mogelijk maakte de onderlinge verdeeldheid tussen de Germaanse stammen het voor de Friezen wenselijk de Romeinen te helpen tegen de Chauken. Trouwens, een Romeinse bezetting had ook zijn voordelen. Een troepenmacht had veel nodig. De Friezen vonden een goede afzetmarkt voor vlees, zuivel, wol, vis en zout. Barnsteen kwam toen nog veelvuldig voor aan onze kust. Bij de Romeinen zal dit zeker gretig aftrek hebben gevonden. Omgekeerd zullen sieraden, aardewerk, ijzeren voorwerpen bij de Friezen gewenst zijn geweest, hoewel we pas na de eerste eeuw iets merken van een duidelijke afzet van Romeinse producten in de Friese landen. Maar de goede oude tijd van weleer ging voorbij. Corruptie en hebzucht namen de overhand bij de bezetters. Bij de huidenbelasting was niet gesproken over de grootte van de huiden. Uit de aard der zaak werd gedacht aan huiden van het toenmalige huisvee. De landvoogd Olennius haalde het echter in zijn hoofd om de huid van een oeros als standaardmaat te nemen. Oerossen waren ontzagwekkende dieren, zowel wat grootte als wat kracht betrof. Er waren voldoende bossen in de Friese landen, waar zeker oerossen huisden. Ook op het oude duin, waarop Limmen en Heiloo lagen, was bos. Op de kustwal was bos en er waren moerasbossen van elzenhout in de buurt. Maar oerossen vangen was levensgevaarlijk. Het was beslist ondoenlijk om oerossenhuiden in 10

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1990 | | pagina 11