Jaargang nr. 3 1989 Limmen ligt centraal in een gebied van heel verschillende landschapselementen en nog zichtbaar en op korte (wandel)afstand van elkaar. Dat is uniek. In de verte zien we de duinen die pas na de 12e eeuw door zee en wind werden opgebouwd. Een apart gebied door dat heuvelachtige karakter al. Het is opgebouwd uit zand met een zeer laag organische stofgehalte (vroeger sprak men van humus). De kalk is door de regen nog niet uitgespoeld. Daardoor heeft het duin een rijke eigen flora bv. duindoorn en kardinaalsmuts. Oost en west van ons dorp liggen de oude strandvlakten. De oostelijke, voor de strandwal van Akersloot was er eerder. De westelijke strandvlakte ligt voor onze strandwal. Het werden later plassengebieden met veen vorming en verlanding, die van zout naar brak tot zoet overgingen. De oude zee- of erosiegeulen zijn in het weiland ,nog zichtbaar als zogenaamde delgronden. Voor de oorlog waren ze in het voorjaar als gele linten zichtbaar in het landschap door de dotterbloemen die tevens een indicatie zijn dat het gebied inmiddels verzoet is. Tot en met begin dertiger jaren was dit gebied ook nog zeer rijk aan orchideeën, koekoeksbloemen, pinksterbloemen, ratelaars en trilgras. De moerasspirea groeide vroeger wijd verspreid. Het zijn nu soorten die alleen nog voorkomen in de beschermde natuurgebieden. Aan de zuidkant van ons dorp is het "Limmerveentje". Hier is de enige groeiplaats van de rode bosbes in het noordhollandse brakwatergebied. En oostelijk, in "het Die"; prachtige relicten. Hier vliegt heel talrijk op rolklaversoorten (daarom ook wel in onze bermen) een heel rustig zwart vlindertje met rode stippen. Het heet daarom ook bloeddrupje, maar draagt de prachtige wetenschappelijke naam: "Zygaena filipendulae limmenica". Omdat het hier oorspronkelijk het eerst beschreven is. Het derde gebied van onze omgeving heeft een heel 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 5