Jaargang nr. 3 1989 ONS LANDSCHAP Als je grootouders of zelfs je overgrootouders hier al geboren zijn en het ook nog boeren of tuinders waren, werd er vaak tegen je gezegd, vooral in je jeugd: "Toe, netjes praten, niet zo boers". Natuurlijk kan er niets tegen zijn als je naast je dialect ook goed algemeen nederlands leert. Dat we het dialect moesten afleggen omdat het niet netjes was is jammer. Of daarom ook de naam Westerzij werd veranderd in Westerweg weet ik niet. De oudere generatie die de naam Westerzij nog lang gebruikten spraken de laatste lettergreep hiervan ook wel in dialect uit. Zelf vind ik het jammer dat die naam veranderd is, omdat het iets aangeeft over de opbouw van ons landschap. De Westerweg is aangelegd op de westkant; letterlijk op de westerzij van een oude strandwal zoals hier en daar (nog) herkenbaar is. Als we nl. van de zuidkant af de Westerweg ingaan en we kijken, na de koekoek gepasseerd te zijn, het weiland in. Dan is nog heel mooi zichtbaar, dat we hier op de zijkant zijn van de ca. 2500 jaar v. Chr. door de zee opgeworpen strandwal. Niet alleen doordat we hier kunnen zien hoe het weiland overgaat in een dal; de oude strandvlakte. We zien hier ook nog het verschil in het gebruik van de grond. De voormalige strandvlaktes werden vanwege hun wisselende, onstabiele profielopbouw (klei, veen en zand) alleen als weiland gebruikt. Terwijl de strandwallen (daarom ook Akersloot) vanwege de homogene zandlaag in gebruik waren voor tuinbouw en door het stabiele karakter van zand, voor huizenbouw. Het landschap dat we hier nog zien met zijn ongelijke ligging en kromme slootjes is zo gevormd vanuit de middeleeuwen. 3

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 4