Jaargang nr. 3 1989 Aldaar aangekomen zijnde heb ik mij onverwijld vervoegd in een huis, staande in de gemeente aan de buurt Dusseldorp genaamd, en gemerkt met No. 66, welk huis bewoond wordt door Cornelis Sammel, van beroep metselaarsknecht, tenminste wat het voorste gedeelte betreft daar het achterste gedeelte bewoond wordt door de weduwe Jan van Kujk. Bij mijn binnenkomen, vond ik gemelde Cornelis Sammel, van beroep metselaarsknecht, geboren te Grootebroek, zittende aan den haard, de welke op de door mij gedane vragen antwoorde, dat gistermorgen, ten zijnen huize van een kind van het mannelijk geslacht was bevallen Maartje Schoenmaker, dat zelfs meid, welke sedert eenen geruime tijd bij hem woont, dat hij dit kind bij haar verwekt heeft, tenminste, dat hij wel gemeenschap met dat meisje gehad heeft en alzo erkende de vader van het kind te zijn. Dat hij niets wist dat Maartje Schoenmaker zwanger was en dat zij dien nacht wel klagende over pijn, niet wist wat het was en wel denkende dat het weer zoude overgaan, geen hulp heeft ingeroepen. Dat echter op eenmaal een kind voor den dag kwam waarvan zij Maartje Schoenmaker, zichzelve verlost heeft, dat hij daarop de hulp van zijne buurvrouw de weduwe van Kuijk ingeroepen heeft, welke dadelijk kwam en die ook verdere hulp der buren inriep, dat de vroed meester Nujens toen ook gekomen zijnde hulp verleend heeft, dat het kindje als toen geholpen echter desavonds overleden is. voorts wordt mij door gemelde Cornelis Sammel aanwijzing gedaan van het lijkje, hetwelk ik hem gelastte onaangeroerd te laten staan ter plaatse waar het zich nu bevond, mij daarop aanwijzing hebbende laten doen van de plaats waar Maartje Schoenmaker zich bevond, werd mij die aangewezen in hetzelfde vertrek in eene bedsteede, alwaar ik haar dan ook vond liggen ter bedde, en heeft zij op de aan haar gedane vragen geantwoord dat zij genaamd was Maartje Schoenmaker, oud zevenentwintig jaren, van beroep dienstbaar geboren en wonende te Limmen, erkennende dat zij van een kind op gisteren morgen bevallen was, zonder dat zij wist zwanger te zijn; dat zij dan ook 38

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 39