Jaargang nr. 3 1989 UIT DE HANDELINGEN VAN DE SCHOUT Zo'n honderd en vijftig jaar geleden was de moraal behoorlijk verschillend met nu; de medische voorzieningen ook trouwens. Hier volgt het verhaal over een vrouw die (waarschijnlijk) ongewenst zwanger werd. Daarbij kwamen complicaties kijken, waardoor de schout erbij betrokken werd. Het verhaal geeft de indruk dat sommige of zelfs veel mensen niet wisten wat er gaande was in het geval van een zwangerschap. We kunnen ons daarover misschien verbazen, maar bij de generatie van voor de oorlog kwam het ook nog wel voor. Er werd niet over gepraat, het was zondig en eventueel onwettig. Doctoren waren duur, dus bij wie kon je om raad gaan, als je al vermoedde dat je raad nodig had. Als toegift volgt er nog een korte melding uit de Franse tijd. Het blijkt daaruit wel dat de vroede vaderen ongetrouwde moeders en alles wat daarmee te maken had zover mogelijk weg moffelden en liefst over de gemeentegrens zette. De verschillende verslagen zijn door de zinsopbouw niet gemakkelijk te lezen. De woorden werden vaak aan elkaar geschreven. Hoofdletters werden te pas en te onpas gebruikt, maar lang niet altijd aan het begin van de (lange) zinnen. Toch hebben we de stijl zoveel mogelijk intact gelaten om ook de (ambtelijke) sfeer van toendertjd weer te geven. PROCES VERBAAL "Heden den 9e februari achttienhonderd achtendertig desnamiddags ten twee ure kennis bekomen hebbende dat er gisteren in de gemeente Limmen een kind in onecht was geboren, zonder eenige hulp van een deskundige, Welk kind in den avond was overleden, heb ik Mr. Matthijs Hendrik Weldijk, Burgemeester van de gemeente Limmen wonende te Alkmaar, mij onmiddellijk naar die gemeente begeven, teneinde deswege onderzoek te doen. 37

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 38