Jaargang nr. 3 1989 gulden aan de molenaar "voor de instandhouding van de molen in het belang en ten gerieve van de ingezetenen opdat deze naar behoren zou kunnen blijven malen en werken." U zult nu willen weten wat er sindsdien met de molen is gebeurd, want u weet allen dat er thans op de aangegeven plek geen molen meer staat. Op 28 januari van het jaar 1916 was de toenmalige en tevens laatste molenaar van Limmen, Piet Wezelenburg nog laat op de avond bezig bij het licht van een stormlamp de molenstenen te billen, d.w.z. de groeven in de molenstenen schoon te bikken en te scherpen. Volgens een aantal mondeling overgeleverde getuigenissen zou hij daarbij van een trap gevallen zijn, waarbij hij een been gebroken zou hebben. De stormlamp is daarbij omgevallen waarna de molen vlam vatte er in vlammen is opgegaan. Van deze dramatische gebeurtenis getuigen nog de notulen van een vergadering van het Witte Kruis die op diezelfde avond plaatsvond. De notulist van de vergadering, Jac. Louter, heeft namelijk in de notulen opgetekend, dat dokter Roos van den Berg, burgemeester Nieuwenhuysen en vele anderen bij de vergadering werden weggeroepen want "de molen van Wezelenburg staat in brand". Van de molen is nog een foto bewaard gebleven die wij bijgaand afdrukken. Op deze foto, die van omstreeks de laatste eeuwwisseling moet zijn heet de molen "de Mol". Deze naam wordt echter door geen enkele andere bron vermeld. Bij het samenstellen van dit artikeltje heb ik dankbaar gebruik gemaakt van enige gegevens die mij door Jan de Rooy ter beschikking werden gesteld. Henk Wentzel 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 37