Jaargang nr. 3 1989 "Consent van de Windt Koornmolen tot Limmen om Adriaen Rietersz Bij het vertooch aen de luyden van de reeckeningen in Hollandt, gedaen bij Adriaen Pietersz. en mistgaders die schepenen van Limmen te kennengevende dat denselve Adriaan Pietersz. in de eylanden van Texel gecocht hebbende een kleyne windtmolen ofte koorenmolen van kleyne prijse. 'twelck hij van meynigen zoude zijn binnen de voorsi jde dorpe op te rechten ten gerieve van de inwoonderen aldaer. Waertoe hij versocht consent omme den windt te hebben, en voornoemde van de reeckeningen gesyen hebbende het scrijfelick advijs van Hans Kotterman, rentmeester - generael van Kennemer-landt ende Westfriesland, hebbende de suppliant geconsenteerd ende vergundt, consenteeren ende vergunnen hem mist desen de windt tot het voorsjde molenken te mogen genieten ende gebruycken, mits jaerlyks ten gewonen termijnen daer vooren betalende van recognitie tot profjte van de greaffelickheyt, aen hande van de voornoemde rentmeester, ofte andere inder tjt wesende, de somme van drie ponden te 40 groten 'tpondt. Welverstaende dat indyen 't voorsjde molenken deur ouderdom quamen te vergaan ofte omme vallen, ende in de plaetsen van dien een ander grooter molen gestelt werde dat hij suppliant zal mogen bestaen, mis alleene betalende deze voorsjde recognitie. Des zoo werde den voornoemde suppliant gehouden het voorsijde molenken, ofte de andere molen die daer in toecomende tijden zouden mogen gestelt werden, zulcx te bepaelen ende affheynen, datter ghene mensche noch beeste deur verhindert, noch te beschadigt en werden. Ende indien zulcx gebeurt, zal men hetselve aen hem verhaelen. Ende zal hij suppliant den muldergelt nyet meer mogen nemen ontfangen als zijne naebuyen doen. Dat oock mede zoo doch ende menichmaal deze molen vercocht ofte vervreemt sal werden de voornoemde 33

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 34