Jaargang nr. 3 1989 de "Lange Walsweg" (de huidige Kapelweg) en de "Molewegh" (de huidige Hogeweg); de molen stond er dus al omstreeks 1680, d.w.z. meer dan driehonderd jaar geleden en wel aan de westzijde van de strandwal waarop Limmen is gebouwd omdat de molen natuurlijk de nodige wind moest vangen (de huidige bebouwing daar was natuurlijk nog niet of nauwelijks aanwezig). Tussen twee haakjes, de Lange Walsweg ontleent zijn naam aan het ook vroeger reeds veel plaatsvindende afzanden van kavels op de strandwal om dichter bij het grondwater te komen. Na het afzanden ligt de weg dan boven het omringende land als op een wal en vandaar dus de naam: Walsweg. Dit is thans nog te zien aan de westzijde van de Kapelweg. Behalve de plaats van de molen blijkt uit het kaartje hoe oud het huidige wegennet van Limmen en omgeving eigenlijk is. Ook blijkt de locatie van de huizen "Dampegheest" en "Den Burg". De bewoning was vooral geconcentreerd langs de "Zuidkerkenlaan", langs de "Dusseldorperlaan" vanaf het Stet tot aan de Vischweg hoek Oosterzijweg en verspreid langs de Westerweg (vermoedelijk boerderijen). Het was trouwens niet de enige molen in de omgeving. Op het kaartje is een tweede "Meel Mole" aangegeven op het gebied van Castricum en een (water) molen ter hoogte van de huidige Brugstraat. Dit was vermoedelijk een wipmolen uit omstreeks 1650. De fundamenten zij later gevonden op het land van de familie Pepping. De korenmolen is echter aanzienlijk ouder dan 1680. De eerste kaartvermelding van de molen komt reeds voor op een kaart van Kennemerland getekend in 1614 door Gerrit Dirksz. Langedjk. De eerste tekstvermelding van de molen is gevonden in een z.g. windbrief uit het jaar 1587. U vindt in dit jaarboekje een reproduktie van de eerste bladzijde van deze windbrief. Omdat het schrift van toen voor u en voor mij niet makkelijk leesbaar is heeft Piet van der Steen een transcriptie van de windbrief gemaakt. Deze luidt als volgt: 32

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 33