Jaargang nr. 3 1989 Oude Willem en Van Leeuwen Op 5 juli 1848 constateert Van Leeuwen, de toenmalige schoolopziener, dat Willem "...de oudste onderwijzer van mijn district, ja misschien van geheel Noord Holland is. Niettemin beletten zijn 80 jaar hem niet in het geven van een goed en oordeelkundig onderwijs. Bewonderenswaardig weet hij de orde te houden, het is zo stil in zijne school als in weinig anderen de kinderen hangen aan 's mans lippen en uit alles blijkt den diepe eerbied die zij voor den grjzaard voelen, die hier ruim 50 jaar onderwijzer was en dus aan allen ouders en de meeste grootouders reeds onderwijs heeft gegeven..". Van Leeuwen wil hem een eervol ontslag bezorgen maar dat lukt vooralsnog niet, het duurt nog jaren. De gemeente wil wel een hulponderwijzer, en die moet Willem maar zelf bekostigen. Bij Ged. Staten valt niets te halen, en Willem krijgt de aanmaning in de bus er op 1 mei aan te voldoen. Hij pikt het echter niet. Hij vindt dat de Raad een ander plan moet beramen "...dat hem op 87-jarige ouderdom niet blootsteld aan behoefte..". Maar de raad vindt dat "...bij gebreke vandien, de Raad genoodzaakt zal zijn tot maatregelen over te gaan, waarvan hij de nadeelige gevolgen aan zichzelf zoude te wijten hebben..". In 1855 kreeg hij zijn ondermeester Evert-Jan Jansen, en toch nog een subsidie van f. 150,-. Maar erop achteruit ging hij wel. Op 1juli 1857 wordt hem - op zijn verzoek - eervol ontslag verleend en stelt de gemeente dat "...van gemeld tijdstip af, hem, op grond van zijnen negentigjarigen leeftijd en zesenzestigjarigen diensttijd, levenslang te verleenen een pensioen van f. 325,- in het jaar..". Nou, nou, hij heeft er nog géén jaar van kunnen genieten. Willem gaf op 27 mei 1858 de geest. Hij hield het maar voor gezien. Willem en Antje te gast Een voorval dat Willem zelf lang heugde wil ik u niet onthouden. Het was op een donderdagochtend in oktober 18

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 19