Jaargang nr. 3 1989 van het wel onderwijzen der jeugd, waar uw schoolonderwijzer W. Metz ten genoegen en verwondering der aanwezigen zijn leerlingen overtuigende blijken deeden geven, van het nut welke zij uit zijn wel ingerigten onderwijs komen te trekken..". Piet Beets overhandigde na "...aanspraak aan W. Metz als aan den Heer en Vrouw dezer plaats.." het boekgeschenk aan Willem. De hele regering van Limmen was trouwens aanwezig: schout Weldijk en vrouw, secretaris Laarman en ook naburige kerkleraren en schoolmeesters. "...Het gewone gezang en schoolgebed der kinderen volgde hierna, waarop den onderwijzer Willem Metz, overging tot het examen - waar vooral zijn goede leerwijze, maar ook de kundigheden der kinderen voor allen openbaar werden. Weinige proeven werden er gegeven in de kennis der letteren, twee en drieklanken en het spellen van woorden van een, twee, drie en meer lettergrepenen in de rekenkunde, dien in alle opzichten uitmuntend waren. De kinderen beantwoorden niet alleen, 't geen door hun onderwijzer, maar ook 't geen hun door mij, onvoorbedagt, gevraagd werd..". Beets kwam tot de ontdekking dat "...de methode bijzonder gepast was. Hier zijn louter kinderen van landlieden. Opzettelijk wetenschappen b.v. natuur- of wis- of geschiedkunde te behandelen zweemt teveel naar geleerdheid en komt hier niet te pas..". Beets wordt daarna helemaal lyrisch over wat hier plaatsvindt: "...en dit vond ik hier - goede denkbeelden, zuivere begrippen, schrandere beoordelingen straalden alom door de antwoorden der kinderen die, zonder geleerd te zijn, waarlijk zeer kundig en bedreven waren, vooral in 't geen hun vak, den landbouw en de zedekunde betrof. En zoodanig moet toch de waare verlichting werken, zonder de mensen te rukken uit dat standpunt waarin zij van God geplaatst zijn..". De kinderen kregen toen hun prijsjes en prenten uit handen van Weldijk. Tegen de middag begon het kinderfeest waarvoor op kosten der gemeenteregeering Crentdollen en Bier.." voor de kinderen was besteld. 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1989 | | pagina 17