Jaargang Nr. 2 1988 gerecht' geboeid op de grond was neergelegd. Tot hun opluchting echter, waren de gevangenen nog keurig ter plekke gebleven. Dat gebaar kon hun verdenking toch niet wegnemen. Opper Van der Wal werd opgetrommeld en hij moest verantwoording afleggen. Tenslotte was hij toch de eerst verantwoordelijke voor het goed functioneren van het politie-apparaat. Maar de opper was een meester in het om-de-tuin-leiden van de vijand; hij zal zich er wel goed hebben uitgesmoesd. De familie Hollander: Moeder, Ali, Emmy, Theo en Trien, werden in een taxi geprakt en naar Den Haag vervoerd. In de Mesdagstraat werd halt gehouden. Daar stond een grote Duitse open-overvalwagen gereed. Hierin moesten de gevangenen plaats nemen. Zij werden omringd door een schare Duits soldaten, die zeer secuur hun geweren op de gevangenen gericht hielden. Voor elke soldaat één gevangene; aan intimidatie dus geen gebrek en je moet wel over ijzersterke zenuwen beschikken, om onder dergelijke omstandigheden je kalmte te bewaren en geen paniek te vertonen. Als er maar één niet de baas over zichzelf zou blijven, zou de gemaakte afspraak gebroken zijn. Zij werden naar de gevangenis in Scheveningen gebracht. Deze bajes had in de volksmond inmiddels al de bijnaam: 'Oranje hotel' verworven, omdat hier allemaal z.g. 'politieke gevangenen' zaten. Ondergrondse strijders dus. Papier eten in de cel De vrouwen werden van Theo gescheiden en weggevoerd naar een cel waarin al meerdere vrouwen zaten. Op weg naar de cel waren zij al getuigen van de genadeloze mishandel methoden, die de Duitsers er op na hielden. Op de gangen stonden zo hier en daar mensen met de handen omhoog, vergezeld van een beul die er dan op los sloeg tot die mensen in elkaar zakten. 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1988 | | pagina 37