Jaargang Nr. 2 1988 Nederlanden aan en scheept de stadhouder zich ijlings in naar Engeland. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap Die slogan sloeg goed aan; en dat was begrijpelijk ook. Eindelijk gelijkheid, eindelijk een menswaardig bestaan. Nog in datzelfde jaar wordt het "Haags verdrag" ondertekend tussen Frankrijk en de Republiek. Dat verdrag hield in dat de Republiek zelfstandig zou zijn, maar er werd wel een bepaling in opgenomen dat er een frans leger in de Nederlanden gestationeerd zou blijven. Wat overigens in 1799, bij de EngeIs-Russische inval in Noord-holland, wel nuttig bleek te zijn. Maar een leger te eten geven en onderhouden kostte de Republiek enorm veel inspanning. Ook in Limmen wist men daar van mee te praten; er is dan ook het een en ander hiervan terug te vinden in de archieven. Het leger moest zich snel en zonder te veel overlast kunnen verplaatsen en dat was weleens moeilijk in ons kleine dorpje. Zij hadden een slechte tijd achter de rug en uit ervaring weten de ouderen onder ons nog wel dat onder die omstandigheden van alles en nog wat wordt verwaarloosd. De wegen zullen zeker erg slecht zijn geweest en bij herhaling sommeerden de franse commandant en het Departementaal bestuur van Texel (Noord-holland boven het IJ was het department Texel, met als hoofdstad Alkmaar) om die wegen te verbeteren. Bovendien vorderden zij volk en materieel, en het gemeentebestuur moest maar zien hoe hij dat klaarde. Zo vroeg het Departementaal bestuur in 1799, nadat de Engelsen en Russen waren teruggeslagen en ook Limmen in de frontlijn had gelegen, om binnen 24 uur opgave te doen van het getal der wagens en paarden, als losge- 12

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1988 | | pagina 13