Jaargang Nr. 2 1988 te kunnen kopen. Daar werd ronduit honger geleden. De boeren konden het door hen geproduceerde voedsel dan ook niet tegen lonende prijzen afzetten, met het gevolg dat die op hun beurt weer niet konden investeren. De ambachtsmensen hadden daardoor ook weinig te doen en de kleinhandelaren voelden een en ander in hun nering terug. Zo zakt dan een heel economisch stelsel als een kaartenhuis in elkaar. Daar kwam voor de boeren nog van tijd tot tijd de veepest bij. Sommigen zagen in enkele jaren tijd hun veestapel tot de helft of minder slinken. In de 18" eeuw waren corruptie en connectie stevig ingeburgerd en terwijl de regentenfamilies elkaar de beste baantjes betwistten, verpauperde het volk, vooral in de steden, steeds verder. De charitatieve instellingen moesten bij de welgestelden hun gaven zien bijeen te scharrelen en gelukkig maar dat in die tijd het uitzicht op de eeuwige verdoemenis nog algemeen aanvaard was, want anders hadden die instellingen het wel kunnen vergeten. Dat was zo'n beetje de toestand in de Republiek zo rond 1780. Maar natuurlijk broeide het. De Patriotten (dat waren de tegenstanders van Oranje en de regenten) ontketenden een revolutie in 1787, teneinde de Oligarchie te verwijderen. Zij slaagden er in om de macht van stadhouder Willem V in het gewest Holland te breken. Helaas was dat echter niet van lange duur. Het te hulp geroepen Pruisische leger herstelde de macht van de stadhouder en de regenten. De restauratie volgde en de oligarchie ging door als of er uit de gebeurtenissen niets viel te leren. Maar dan komt Parijs in opstand en in 1789 wordt de BastilIe bestormd. In Frankrijk volgt de revolutie. In 1795 komen de Fransen in de Republiek der Verenigde 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1988 | | pagina 12