Jaargang Nr. 2 1988 jaar geleden hielden. Laten we eens even terug gaan in de tijd en proberen mee te leven met onze voorouders. Voor een beter begrip voor wat hen direct bewoog om toch aanvankelijk de Fransen niet direct als vijanden te zien, is het goed om te weten wat er aan de 'revolutie' vooraf ging. Limmen is maar een klein dorp en het werd, ook in de oudheid, bewoond door heel gewone, hard werkende mensen. Het was hoofdzakelijk een agrarisch dorp, waar naast de landbouw en veeteelt, handwerkslieden, schippers en kleinhandelaren in alle eer en deugd een boterham verdienden. Het was een Ambachtsheerlijkheid. De Heer had z.g. heerlijke rechten; hij kon predikanten, onderwijzers en schepenen benoemen.Kortom, hij kon met z'n macht veel invloed uitoefenen op het dorpsleven. Maar of de Limmers daar ook veel onder geleden hebben, is mij nergens uit gebleken. Het lijkt er meer op dat zij zich van de heer maar weinig aantrokken. Zo nu en dan konden zij behoorlijk weerspannig zijn. De voorgeschiedenis Limmen bestond al in de tijd van de Noormannen en ook Willibrord was in onze streken werkzaam. Maar hoe in die dagen de bevolking leefde, en hoe ze met elkaar omgingen, weten we helaas niet. Ook de Middeleeuwen blijven in dat opzicht vrij duister. Weliswaar is er genoeg bekend over de 'gegoede burgers', die de buitenhuizen in Limmen bewoonden, maar over de gewone man is ons tot nu toe nog maar weinig bekend. Pas wanneer de Bataafse Republiek een feit wordt, is er meer informatie. Wil je echter iets weten over de tijd die daaraan vooraf ging, vooral met betrekking tot het leven van die gewone man en vrouw, dan zal je dat voorlopig alleen kunnen doen door het te plaatsen in 9

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1988 | | pagina 10