Jaargang nr. 1 1987 Van huize Den Burg is vrij weinig bekend, maar van huize Dampegheest is bekend dat het lang een bezit was van het geslacht Van Tetrode. De eerste die vermeld wordt is ene Hendrik van Tetrode (in 1371), een schildknaap en gunsteling van de graven van Holland. Hij stichtte een vicarie in de parochiekerk, waarbij bepaalde bezittingen hoorden. De opbrengsten daarvan schonk hij aan zijn zoon Dirk. Deze volgde later zijn vader op in het leen en werd daarin bevestigd door Heer Arend van Egmond. Het werd een onsterfelijk leen, te 'verheergewaden' (van blazoen voorzien) met een rode sperwer. Deze Dirk of zijn zoon en opvolger was geen lang leven beschoren want later (1451) wordt ene Hugo van der Stege gemeld als leenman, die optrad in het belang van Hugo van Tetrode, die met een dochter van huize Cranenbroek ten westen van het heilooërbos was getrouwd. Met wisselende fortuin bleef het geslacht Van Tetrode tot 1536 in het bezit van Dampegheest. Daarna kwam het landgoed in handen van verschillende burgerlijke families. Daarover is meer te lezen in het boekje van J. Belonje. Er brak een heel ander tijdperk voor Limmen aan, De tachtigjarige oorlog barstte los en de mannen van de hertog van Alva verwoestten in 1573 de abdij van Egmond, het dorp en de kerk van Limmen en nog veel meer in de omtrek. Daarna telde Limmen, verpauperd en voor het grootste deel katholiek gebleven, lange tijd niet meer mee. Ad. Valkering m.m.v. K, Droog 7

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1987 | | pagina 8