Jaargang nr. 1 1987 DE VIJFTIENDE EEUW De volgende akte heeft geen juist jaartal, maar het zal tussen 1399 en 1423 zijn geweest. Hier wordt vermeld dat Hertog Willem van Beieren, Heer Bertout en Vrouwe Gerritzdochter verleidt (beleent) in onsterfelijke erfleen met 'een stuk land geheten de vijf bussche riet en een geers land in de banne van de kerk'. In de veertiende eeuw waren de Hoekse en Kabeljauwse twisten uitgebroken over de erfopvolging van het graafschap Holland en Zeeland niet of wel door een Bourgondiër Willem V of Margaretha van Henegouwen, zijn moeder, vrouw van Willem van Beieren). Deze strijd sleepte heel lang voort en kostte duizenden mensen het leven. In 1417 nam Hertogin Jacoba van Beieren (Hoeks, kleindochter van Willem V, maar tevens gravin van Henegouwen, de verwarring was dus kompleet) de leengoederen in beslag, brandschatte het dorp en beleende haar volgelingen met de goederen In 1423 bleek dat Jacoba het vruchtgebruik van de kerk had afgenomen van Heer Jan Doersz., priester en het had verleend aan Heer Claes Stael van Oesdom, ook priester. Die werd ook beleend met een stuk land; aan Dolf Doevenszoon gaf zij twee geersen land in de Oesdommer 'venne'. Aan Barthouts van Oijen ook een geers land en een geers die Michel Cleas Holbertszoon placht te hebben in de banne van Oesdom en Limmen. In 1421 vond de St. Elizabethsvloed plaats, die grote overstromingen veroorzaakte en ook Limmen bedreigde. De mensen trokken weg naar hogere streken. De Kerk, die toen zo'n 33 meter mat, bleef voor het grootste deel leeg. In 1430 werd, onder leiding van de monniken van de abdij van Egmond de Limmer-polder ingedijkt, de eerste polder in Holland. Het land bleef waarschijnlijk nog steeds drassig, maar er was minder gevaar voor overstroming. Ondanks de verbetering die er in de landbouw op had moeten treden bleef de welvaart van het dorp achteruit gaan, meer door de omstandigheden van buitenaf. Zo worden er in 1477 100 haardsteden vermeld, terwijl Limmen in de bloeitijd 200 huizen had omvat. 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1987 | | pagina 6