Jaargang nr. 1 1987 Hij floot zo hard hij kon op z'n vingers om de aandacht te trekken en alle gevangenen keken in zijn richting, Toen hij met z'n hand naar hen zwaaide, herkende Sjaak z'n strijdmakker Co Hollander en hij zwaaide enthousiast terug. Heel even was daar het contact tussen die twee Limmers die elkaar al een leven lang kenden. Beiden strijders voor vrijheid en rechtvaardigheid; de een reeds in de handen van de gehate vijand, de ander (nog) op vrije voeten, overpeinzend hoe hij het zou moeten aanleggen om zijn makker te helpen. En terwijl hij daar zo mee bezig was werd Co plotseling in z'n rug gegrepen. Een vetgevreten Duitse officier brulde hem op rauwe toon de vraag toe, wat dat te betekenen had. "Oh", zei Co, op quasi nonchalante toon, "Ik groet even die mensen". "O zo", zei de mof, "Kom jij dan maar 'ns mee". Hij zette hem tegen een muur en beval hem zijn handen omhoog te doen. Zo liet hij Co ongeveer twee uren staan. Duizenden gedachten gingen intussen door z'n hoofd terwijl hij daar zo stond. Stel je voor dat ze hem zouden meenemen naar het concentratiekamp en daar zouden ontdekken wie hij was. Dat zou zijn doodvonnis tot gevolg hebben, daar was hij zeker van. Goede raad was duur, maar dat had hij nu juist op dit kritieke moment, niet bij de hand. Er restte hem, met die gewapende moffen om hem heen, niets dan geduldig, maar angstig, afwachten. EINSTEIGEN Eindelijk werden de gevangenen in vrachtauto's geladen. Co werd eveneens naar de auto's gedreven en er werd hem het bevel: "Einsteigen" toe gebruld. Co draalde; als hij het ooit benauwd gehad heeft was het nu wel. "Mijn god, daar heb je het dan, Wat moet ik nou doen", dacht hij; zichzelf om advies vragend. Maar de Duitser had weinig geduld en kennelijk in het geheel geen begrip voor het wanhopige overleg dat zijn slachtoffer met zichzelf voerde. "Einsteigen dumme Idiot", brulde de Duitser nogmaals, maar nu een octaaf hoger, zodat z'n onsympathieke stem oversloeg. 28

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1987 | | pagina 29