Jaargang nr. 1 1987 In de werkverschaffing kregen georganiseerden fl.3,-per dag, een kwartje meer dan ongeorganiseerden. De kinderbijslag was toen ook net nieuw; vanaf het 3"* kind kregen de werkelozen 50 cent per week meer. De boeren die met hun paard en wagen puin reden moesten ook inleveren. Ze kregen voortaan f 6,- per dag en rekenen zich achteraf nog onder de bofferds. De gemeenteraad achtte het nodig een kommissie voor de werkverschaffing in het leven te roepen, maar ze kwamen er snel achter dat dat niet veel hielp. Voor het eerst gingen er stemmen op die om andere soorten produktief werk vroegen. HET VERLOOP VAN DE WERKVERSCHAFFING In 1929 waren de straten nog steeds de belangrijkste werkverschaffing. De wegen in de dorpskom werden gerepareerd. Toen was het puin op en de Zuideinderweg, die in erg slechte staat was, moest nog maar een tijdje wachten. De boeren die er langs kwamen moesten maar zien hoe ze zich redden. De Uitgeesterweg was ook zo'n soort stiefkind van de gemeente, zoals we verderop zullen zien, In de 30-er jaren werd er op grote schaal afgezand. Door het uitgraven van een bepaalde laag zand op een zekere diepte werden het grondwaterpeil en de afwatering beter geregeld. Meestal liet de grondeigenaar dat zelf doen, als hij het geld ervoor had. In 1933 konden twee ploegen van elk vijf mensen dit werk doen op enkele percelen van het burgeljk armbestuur. Ook in de provinciale domeinen (de duinen van Bakkum en Casticum) werd veel grondwerk gedaan. Daar werkten in 1933, ieder zes weken lang, 24 mensen. Officieel was dit voorbehouden aan georganiseerden die via het arbeidsbureau werden geworven. ledere gemeente kwam een keer aan de beurt, De landarbeidersbond "St, Deusdedit" en de bouw-vakkersbond "St. Joseph" beklaagden zich over de f 12,- die op de werkverschaffing in Bakkum werd betaald (per week). Mensen uit Heiloo en Casticum kregen méér, wel tot f 18,-. Het antwoord van B W was dat ze daar niets aan konden doen: het was een rijksregeling en de betreffende dorpen zaten in een hogere klasse van de rijks-steunregeling (wel op eigen verzoek, toch). 20

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1987 | | pagina 21