Jaargang nr. 1 1987 dat wil zeggen dat er midden op de weg een pad je werd gemaakt van drie bakstenen breed en twee rijen in de lengte. Daarop konden dan de paarden lopen, zodat er geen diep uitgesleten greppels ontstonden door hun hoeven. In de winter van 1926 werd het Stetlaantje (100 meter) als werkverschaffing geprofileerd en behard. Het werd tegelijk eenrichtingverkeer. Het verkeer van en naar het Stet, dat toen nog als haven fungeerde, stroomde zo beter door. Vrachtrijder Zandbergen haalde het puin uit Alkmaar voor f 100,- per 33 m3. Het polder bestuur deed ook aan werkverschaffing: f 300,- werd uitgetrokken om de Laandervaart op te knappen. In de gemeenteraad heerste de mening dat, hoewel er sprake was van een malaise, de toestand iets beter werd. Men wilde de arbeiders niet al te veel in de watten leggen, de financiële middelen stonden dat ook niet toe. Er werd dus voorrang gegeven: ongehuwden en mensen die korter dan een jaar op het dorp woonden werden van de werkverschaffing uitgesloten. EN TOEN WERD HET ECHT KRISIS Ondanks het optimisme in de gemeenteraad werd de krisis vanaf '29 alleen maar dieper, De ekstreem koude winter veroorzaakte veel schade (in mei zat de vorst nog in de grond). De prijzen in 1930 waren ontzettend laag, nog maar de helft van wat ze in 1920 waren geweest. In de bollen ging het nog steeds redelijk, maar het beplante areaal groeide sneller dan de eksport. Dat drukte weer flink op de prijzen die kleine kwekers bij de grote eksporteurs konden vragen. Ze 'kregen' de prijs eerder en moesten er maar tevreden mee zijn. Er werd ook meer 'op kontrakt' gekweekt, dat leverde wel minder op, maar als klein tuindertje was je dan tenminste zeker van wat inkomsten. De grote klap viel hier uiteindelijk in '31 en '32 doordat het ook in het buitenland zo slecht ging. De opbrengsten kelderden in één klap zo'n 40%. De bazen wilden dan ook rond 35% van het loon afhalen, maar de bonden wisten de schade tot ongeveer 20% te beperken. 19

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1987 | | pagina 20