De gemeente Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen Betekenis en spreiding van de familienaam Van der Himst Anna Maria van Himst (1787-1830) De stamboom van de familie Van der Himst Met Pieter van Himst (1807-1882) begint hiernavolgend de beschrijving van de Castricumse familie Van der Himst. In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie Van der Himst weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 19 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de overzichtelijkheid van het schema zijn alleen de namen opgenomen van de ouders van de gezinnen. Hontenisse is de naam van de gemeente van het grote gebied dat zich ver uitstrekt in de Westerschelde ten noorden van de vestingstad Hulst in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. De naam verwijst naar de uitstekende landtong (nisse) in de Honte, een andere naam voor de Westerschelde. De gemeente werd gesticht in 1817, werd in 1970 samenge voegd met de gemeente Vogelwaarde en is vervolgens in 2003 opgegaan in de gemeente Hulst. Kloosterzande was de centrumplaats van de voormalige gemeente Hontenisse. De familienaam Van Himst zou afgeleid zijn van plaats namen Heems(t) of Hemst. Deze in België voorkomende namen zijn genoemd naar de plantennaam Heemst. Het is een plant uit de kaasjeskruidfamilie. De plant wordt 90 tot 200 cm hoog en bloeit van juli tot september met bleekroze bloemen, komt voornamelijk voor in brak water in rietmoerassen en bijvoorbeeld langs het IJsselmeer. trouwt op 23 april 1781 in 1794 in Hontenisse met Anna Catharina de Lange en na diens overlijden hertrouwt hij op 1-7-1807 in Hontenisse met Petronella van den Berghe, geboren in 1750 in Stekene en dochter van Pierre van den Berghe en Marie Noens. Pieter overlijdt in Hontenisse op 23-6-1832. Uit zijn eerste huwelijk worden vijf doch ters geboren, waaronder Anna Maria van Himst. Zij is de grootmoeder van de twee broers die zich in Castricum vestigen. De naam vindt zijn oorsprong in België in het gebied grenzend aan Zeeuws-Vlaanderen. In de 18e eeuw gin gen nakomelingen in het Nederlandse Zeeuws Vlaanderen wonen in de omgeving van de gemeente Hontenisse en vandaar trokken de broers Mattheus en Petrus van (der) Himst omstreeks 1875 naar Castricum. De volkstelling die in 1947 is gehouden, is uitvoerig gepubliceerd en geeft voor elke Nederlandse gemeente het aantal inwoners van elke voorkomende achternaam in de betreffende gemeente. Het is interessant om na te gaan hoe de verschillende naamvarianten van de naam Himst en Hiemst over Nederland zijn verspreid. Hieruit blijkt dat er 20 personen in Nederland wonen met de naam 'Van Himste' in de gemeente Sint Jansteen bij Hulst in Zeeland. Daarnaast wonen er nog 5 personen elders in Zeeland met de naam 'Van Himst'. In Noord- Holland wonen er 37 met de naam 'Van der Himst', waar van in aflopende volgorde 23 in Castricum, 7 in Alkmaar, 3 in Heiloo en vier in andere gemeenten. De naam (van) (der) Hiemst(e) komt in Nederland in het geheel niet voor. Anna Maria, ook Marianna van Himst (ook van Hiemst) is geboren in Hontenisse op 7-1-1787, is dagloonster, woont bij haar vader en is op 43-jarige leeftijd overleden in Hontenisse op 1-6-1830. Marianna kreeg in 1807 een zoon Pieter. Zij is nooit getrouwd geweest; bij de doop van Pieter werd de naam van de vader niet vermeld. De geboorteaangifte van de zoon op 26 februari 1807 wordt gedaan door Marianna’s vader; het speelt zich af tijdens de Franse overheersing en de akte is in het Frans opgesteld, die vertaald luidt: “Verschenen Pierre van Hiemst, dagloner, wonende in Hontenisse, die heeft verklaard dat gisteren zijn kleine' dochter Marianne van I lieanst, arbeidster, oud 20 jaar, geboren en wonende te Hontenisse, is bevallen in zijn woning van een kind van het mannelijk geslacht aan wie zij de voornaam Pierre geeft.” Beveren 1 Stabroek Antwerper De huidige ligging van het stadje Hulst en zijn omgeving. 83 Handtekening in 1807 van grootvader Pieter onder de geboorteakte van zijn kleinzoon. K asterzande Graauw Kapellt Hulst E19 El 7 N70 E3 Sint-Gillis-Waas Stekene N290 A12| NieuwNamen Ossendrecht N289

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 83