'Sr henri braakensiek Een bewogen leven Jantje Blei Ziekenhuisopname AMSTERDAM, 2 April 1891. Eenige kennisgeving. links is waarschijnlijk De Dog in Uitgeest. Rechts van genoemde kerk het torentje van het voormalige gemeen tehuis, tegenwoordig Hotel Het Oude Raadhuis, met daar naast de Nederlands Hervormde of Dorpskerk. Voor de derde maal binnen den tyd. van drie weien werd ens eea onzer kinderen door den dood ontnomen. Heden ontsliep onze lieveling ADEIËN, in den Oalerilom van 5 jaar en 8 maanden. HERMAN BRAAKENSIEK VALÉRIE BRAAKENSIEK— CONVERT. (7572) derij is niet heel accuraat, met een soms vrije invulling van gebouwen en perspectieven. Zat hij te schilderen op het duin aan het eind van de Vinkenbaan in Bakkum of maakte hij schetsen die hij later uitwerkte? Braakensiek is dan 36 jaar oud, in de bloei van zijn leven. Zijn patiën tendossier is helaas niet bewaard gebleven en wij weten dus niets van zijn lichamelijke of geestelijke gesteldheid of de duur van de opname. Wel kan gezegd worden dat dit schilderij niet de kwaliteit heeft van het werk dat hij voor zijn ziekenhuisopname maakte. Hij trouwde in 1928 met Annie Dekker, kunstenaar en destijds ook leerling aan de Tekenacademie in Antwerpen. Had Braakensiek nog contacten in Bakkum of is hij nog een keer opgenomen? In 1938 schilderde hij aan de hand van een foto een portret van de 5-jarige Jantje Blei uit Bakkum. Jantje kwam om bij een tragisch ongeval. Op 24 juli 1936 werd hij geraakt door een omvallende radio-antennepaal op het duintje tus sen de Van der Mijleweg en de broederwoningen van Duin Op het originele schilderij zijn heel veel details te zien. Leden van de Werkgroep Oud-Castricum hebben een uit gebreide beschrijving gemaakt van de afgebeelde huizen en hun bewoners. Het loont zeker de moeite om het schil derij te bekijken, dat in de nieuwe filmzaal hangt van De Duynkant aan de Geversweg 1b. Braakensiek reisde en schilderde veel in Frankrijk, Zwit serland, Duitsland en België en zijn werk is beïnvloed door verschillende internationale stromingen. Werk van hem is in bezit van het Amsterdam Museum; het Rijksmuseum bezit 35 werken van zijn hand (zie hiervoor: www.rijksmuseum. nl Rijksstudio: duik in de collectie Henri Braakensiek). Henri maakte de Eerste Wereldoorlog en het begin van de Tweede Wereldoorlog mee en verbleef in 1927 enige tijd in Duin en Bosch in Bakkum. Volgens een alfabetische patiëntenkaart is Braakensiek daar vanaf 4 oktober 1927 opgenomen geweest. Het schil- 80 Schilder Henri Braakensiek, geboren in 1891, was het negende kind van het elf kinderen tellende gezin van Her man Braakensiek en Valérie Convert. Rond de geboorte van Henri speelde zich binnen het gezin een drama af doordat drie jonge kinderen kort na elkaar overleden. Veel kinderen bezweken in die periode aan epidemieën die rondwaarden in Amsterdam; tyfus, difterie en mazelen. Toen Henri vier jaar oud was, overleed ook zijn vader. Henri werd een bekende kunstschilder. Hij studeerde in Amsterdam aan de Kunstnijverheid-Teekenschool ‘Quel- linus’ en was leerling van Hobbe Smith en zijn oom, de bekende tekenaar Johan Braakensiek. Daarna bezocht hij de Tekenacademie in Antwerpen en de Académie de la Grande Chaumière Paris. Hij was een veelzijdig kunste naar en naast landschappen, portretten en stadgezichten tekende en schilderde hij ook het mondaine uitgaansleven in Amsterdam. Zijn eerdere en ook latere werk getuigt van meesterschap. Vergelijk bijvoorbeeld het schilderij uit 1939 van het Damrak, gezien vanaf het Centraal Station in Amsterdam. I ƒ1 ft Overlijdensadvertentie, Amsterdam 1891. Met studenten het artsexamen van een van hen vierend in de Passagebar op 14 december 1921. Rechts beneden Jan Slauerhoff en links boven Henri Braakensiek.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 80