Het witte deel in de blauwe lijn is de grens in het duin. Tot slot Rino Zonneveld Grens Egmond en Bakkum Rood Grens Bakkum en Castricum Blauw Grens Castricum en Heemskerk voor van Uitgeest en In dit artikel is getracht een verklaring te geven voor de rechte grenzen in het duingebied. Het inzetten van torens is een stabiele factor om een grens te bepalen. Opvallend is dat de lijnen met behulp van Google Earth elkaar tegen woordig niet in het duin kruisen, maar in zee. De oorzaak hiervan is de kustafslag. De duintop van destijds bestaat niet meer. De duingrenzen zijn ouder dan 350 jaar, maar niet ouder dan de toenmalige kerktorens. Eerst is een punt op het duin gekozen. Dit punt komt tot stand als je een lijn tekent die ontstaat als je de kerktorens van Akersloot en Limmen in één lijn ziet. Vanaf dit punt op het duin (de zee lag wat westelijker in die tijd) is een lijn getrokken naar de toren van Ter Coul ster (of Ypestein) in Heiloo. Het witte deel in de gele lijn is de oude en huidige grens in het duin. Op de grens loopt deels een pad, toepasse lijk genaamd Scheilaan. Het was tevens de limietschei ding van de gemeenten Bakkum en Egmond en van de grondgebieden in de duinen van de Heer Barnaart Jacz en Mevrouw de Weduwe Tinne van Egmond. Bronnen: Meer, A. van der (2007). Gemeentegrenzen in Neder land. Een juridisch, technisch en kadastraal onderzoek, Proefschrift TU Delft; Zuurbier, S. (2007). De grensbepalingen van het grond gebied in Castricum in 1821. Jaarboek nr. 30 Oud-Cas- tricum, pag. 31-33. van hoe dat gegaan kan zijn wordt hieronder gegeven per kleur. De foto is afkomstig van Google Earth. Ter bepaling van een punt op het duin is gekozen voor een hulplijn die ontstaat als je de kerktorens van Akersloot en Castricum in één lijn ziet. Vanaf dit punt op het duin is een lijn getrokken naar de kerktoren van Uitgeest. Ter bepaling van een punt op het duin is gekozen een lijn die ontstaat als je de kerktorens Castricum in één lijn ziet. Vanaf dit punt op het duin is een lijn getrokken naar de kerktoren van Akersloot. Het witte deel in de rode lijn is de grens in het duin. Op de grens lag het Halve Galgvlak, waar zich nu de open vlakte bij de Grote Veld weg op camping Bakkum bevindt. Castricum en Bakkum deden samen met één galg. Op oude kaar ten wordt deze plaats ’t Gereght genoemd. De limietscheiding tussen het grondbezit van de Heer Barnaart en de Heer Boreel volgde niet geheel deze grens. Die grens volgde meer het Glops, een pad waar nu onge veer de huidige Zeeweg ligt. De grens tussen Bakkum en Cas- tricum is met de fusie van deze gemeenten in 1812 op decreet van Napoleon opgeheven. 77 Geel loord- End

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 77