de duynkant Pas in 1962 werden telefonistes overbodig, omdat het hele telefoonnet werd geautomatiseerd. Rond de twintiger jaren had elke stad een eigen telefoon netwerk en werden telefoonkabels van de abonnees naar de telefooncentrale gespannen. Dit leidde tot klachten van omwonenden; de telefoonpalen en kabels zouden het uit zicht verpesten en tot horizonvervuiling leiden. Uiteinde lijk gingen de lijnen in alle steden ondergronds. In 1930 kwamen er netnummers, waarmee het mogelijk werd om naar abonnees in andere steden te bellen. K512 K518 K513“ ‘s avonds daar koperdraad]es zoeken. Die mochten we hebben. Die draadjes verkochten we aan opkoper Siem Ooms. Het geld stopten we in een potje en daarvan kon bij kleermaker Jaap Twisk een jasje gemaakt worden voor mijn broer Jan.” Om de automatische telefooncentrale (nummer 1539) te kunnen bouwen, moest de PTT de grond kopen van de spoorwegen, die vanaf ongeveer 1865 tot 1936 eigenaar was. Aan de bouw van de centrale heeft mevrouw Sien Nij- man - Zonneveld nog bijzonder herinneringen: „Toen de telefooncentrale in 1937 werd gebouwd, moesten wij 60 Volgens het telefoonboek van 1915 was Duin en Bosch een belangrijke klant; ze kregen immers niet voor niets telefoonnummer 1. Bovendien had de inrichting zelf een telefooncentrale, die overigens in 1973 nog is uitgebreid. De telefooncentrale aan de Geversweg was een automa tische en technische centrale, die verbeterde verbindin gen voor Bakkum, Castricum en Duin en Bosch mogelijk maakte. In 1937 leverde de PTT derge lijke centrales op in onder meer Aker sloot, Castricum, Heemskerk en Uit geest. De eerste automatische centrale in Nederland is in 1925 in Haarlem in gebruik genomen. Automatisch wil hier zeggen dat de abonnee vanuit zijn aansluiting zelf de gewenste verbinding tot stand kan brengen met behulp van een kiesschijf, die stroomimpulsen rechtstreeks naar de centrale stuurt. Castricum heeft vroeger een eigen telefoondienst gehad. Sinds 1909 als hulptelefoonkantoor met telegraaf en tele foondienst inclusief de benodigde spreekcel in de keuken van de brievengaarder Res en vanaf 1924 tot 1962 in het postkantoor aan de Burgemeester Mooijstraat. In 1962 werd het postkantoor aan de Ruiterweg geopend en in 1966 kwam de telefooncentrale daarbij. De bouw van de centrale startte in 1936. De nieuwe telefooncentrale werd uiteindelijk op 28 september 1937 in gebruik genomen. In het Bloemen- daals weekblad van 24 september 1937 staat; „Van genoemd tijdstip af zullen de aangeslotenen op deze telefoonnet ten dus automatisch kunnen telefoneren en tevens automatisch bereikbaar zijn voor de abonnees behorende tot het telefoondistrict Haarlem. De voor het automatisch interlokaal verkeer te bezigen kengetallen zijn de volgende; Heemskerk CastricumBakkum Uitgeest-Akersloot In 1937 had de telefooncentrale aan de Geversweg 169 abonnees. De capaciteit was 300 nummers met een maxi mum van 800 nummers via latere uitbreidingen. Bouw telefooncentrale in 1936 op hoek Geversweg - Duinenboschweg. Aan te vragen: 'Rijkstelegraaf 8 10 6 4 1 Naamlijst voor de telefoonlijst Castricum in 1915, met telefoonnummer 1 voor Duin en Bosch. CASTRICUM (Hulptelefoonkantoor) Diensturen: Werkdagen: van 8.-- vm. tot 1.- nm., van 2.— nm. tot 3.30 nm. van nm. tot 7.30 nm. Zon-, en Feestdagen: van 8.- vm. tot 9.- vm. Eene openbare spreekcel is gevestigd in het Hulptelegraafkantoor. Benthem. Ant, van, Castr. Exportveiling van Groenten en fruit Gemeentehuis (9-12, 2-4) Haas, M. de. grossier in Kolon. waren. Dorpsstraat Koopman, J.B.. Hötel Krankzinnigengesticht "Duin en Bosch' Commissie van Bestuur van het Provinciaal 5 Kuijs. Pz.. R. Zaadhandel. Groentenexport. Dorpstraat 11 Liefting. E.. Handel in eieren, wild en gevogelte 12 Liefting. Th.. Bloembollenhandelaar en Commissionair 9 Lith, A H van. Bloenbollenhandel 3 Res. B.A., Rijkstelegraafkantoor 7 Schotvanger, P.. Hötel 'de Harmonie' Telegraafkantoor 2 Valkering, P.J.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 60