Niek Kaan schoolmelkvoorziening Castri Met dank aan: Adri de Haas-Mooij, Fons Mok, Julia Wennekes en Marjan Wentink. van Castricum, Bronnen: Archief Gré Jacobs-Wentink; Jeugdherinneringen van Hans Jacobs; Gedenkboek Stichting De Born; W. Muijs-Wentink, familie Wentink, Heemskring nr. 6, Historische Kring Heemskerk; Regionaal Archief: notulen gemeenteraad van cum; Zuurbier, S.P.A., Het gemeentebestuur 34e Jaarboek Oud-Castricum (2011). Raadslid Belgraver stelde in 1949 voor om aan het begin van de vergadering een gebed uit te spreken. Wethouder Gerrit Meijer en Gré Jacobs stemden tegen. Bei- den waren van mening dat dit niet in een openbare raadsvergadering paste, maar ze konden de invoering niet tegenhouden. Het toen gebruikelijk ontslag van vrouwen als ze trouwden, was een doorn in haar oog. Inhakend op de universele rechten van de mens zei ze in een redevoering: “Ik vind dat het tot de rechten van de vrouw behoort datzijzelfuitmaakt welk werk zij verricht. En als zij gaat trouwen heeft zij alleen met haar man te overleggen of zij blijft werken of niet”. culturele onderwerpen hadden haar volle belang stelling. Op subsidie voor jeugdverenigingen mocht absoluut niet worden bezuinigd. Ze was tegen vermakelijkheidsbelasting voor culturele voorstellingen. Al in een van haar eerste raadsvergade ringen pleitte ze voor een verenigingsge bouw voor culturele doeleinden. Ze vroeg of er vanuit de Wederopbouworganisatie materiaal beschikbaar gesteld kon worden om iets dergelijks te realiseren. Aanvan- I kelijk was ze een roepende in de woestijn. Het R.K. Jeugdhuis de Kern’ werd pas in 1974 een volledig dorpshuis en Geester- hage is in 1976 geopend. Als enige raadslid stemde Gré tegen een bepa ling in de politieverordening, waarbij het werd verboden ‘zich staande, zittende, liggende, ha gende of leunende langs de openbare weg te bevinden. Succes had ze met haar pleidooien voor de oprichting van een schooltandartsendienst. Ze vocht voor een intensie vere bestrijding van tbc waar ze zelf onder had geleden. Doorlichting van de bevolking bestond nog niet, maar ze kreeg het voor elkaar dat er een test (reactie van Pirquet middels krasjes op de bovenarm) op scholen werd uitge voerd. Alle onderwijszaken en hadden haar volle aandacht. Met een onderbreking van enkele jaren maakt Gré Jacobs van 1946 tot 1962 deel uit van de gemeenteraad. Terug kijkend op het lidmaatschap van de raad beschreef ze de situatie na de oorlog: “Castricum was na de oorlog een chaos. Veel puin, bijna 400 huizen afgebroken en het grootste gedeelte van de bevolking geëvacueerd. Wij gingen er in onze fractie van uit dat, als we iets wilden bereiken, dit alleen kon door samenwerking met anderen en dat we niet zoals het vroe ger was elkaar dwars moesten zitten. Dat we door samen werking ons dorp weer hebben opgebouwd en uitgebreid, vind ik wel het belangrijkste van het werk dat wij gedaan hebben.” Ze bleef na haar raadslidmaatschap nog lang actief lid van de Rooie Vrouwen aan wie ze haar archief overdroeg. Ze genoot van het succes van haar zoon Hans, chef actualitei ten en eindredacteur bij de VARA, betrokken bij het sati rische programma ‘Zo is het toevallig ook nog eens keer.’ Gré Jacobs-Wentink overleed op 30 oktober 1992 op 91-jarige leeftijd in verzorgingshuis De Santmark. Moge dit artikel beschouwd worden als een eerbetoon aan haar en haar geestverwanten. De realisering van een verenigingsgebouw bleef een van haar grote wensen. Ze zag het als een belangrijk alterna tief voor cafébezoek, ter voorkoming van drankmisbruik en van groot belang voor de dorpsgemeenschap: “Er wonen hier mensen uit alle delen van het land. Stads- en dorpsmensen passen zich niet gemakkelijk bij elkaar aan. Daarom zijn onze wethouder en ik al jaren bezig voor een verenigingsgebouw. We waren alzover dat we een voorlo pig bestuur bij elkaar hadden uit alle geledingen en zelfs een kapelaan, dat is hier heel wat.” In de naoorlogse jaren pleitte ze ook voor een bad huis. Door dubbele bewoning van veel huizen werden badkamers als keu ken in gebruik geno men. Ze was trots op de totstandkoming van twaalf woningen voor ouderen die aan het Rusthof, bij de Verlegde Overtoom, gebouwd werden. Ze heeft een hartstoch telijk pleidooi gehou den voor een verzor gingshuis voor bejaar den ongeacht geloofs richting, maar daar was Castricum toen nog niet aan toe. 57 Gré en Jaap op het bordes voor het oude raadhuis in de Dorpsstraat in dejaren ’60. Gré Jacobs werkte nauw samen met haar partijgenoot Gerrit Meijer, raadslid en wethouder tussen 1946 en 1970.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 57