Nieuw plan Niek Kaan Bronnen: Archief gemeente Castricum; Regionaal Archief Alkmaar; Nieuwsblad voor Castricum en De Castricummer. kerkgebouwen ter voorziening in de behoefte aan ruimte. Ooit verzetten de kerken zich nog tegen inmenging van niet-kerkelijke organisaties. Het weerhield de gemeente raad er niet van om ten lange leste een positief oordeel uit te spreken. Ton Kenter, voorzitter van de stichting Gees- terhage en Peter Brouwer, directeur van Toonbeeld, kon den evenals vele andere betrokkenen hun geluk niet op. Na verkleining van de bibliotheek en realisatie van een nieuwe hoofdtoegang begon in 2015 na een lange aan looptijd de bouw van de foyer, de theaterzaal en de ruimte voor Toonbeeld. Ter gelegenheid van de start van de laat ste bouwfase werd op 10 juni 2016 nog een feestelijke bijeenkomst georganiseerd. Op 10 januari 2017 werd het vernieuwde Geesterhage geopend door burgemeester Toon Mans, Ted Biesterbos, Jan Postma en Ton Kenter. Het was Ton Kenter, vanaf het eerste uur voorzitter van het stich tingsbestuur, die de grote betrokkenheid van Ted Biesterbos roemde: “Zonder hem hadden wij hier niet gestaan'’. Het was een moeizame weg vanaf de oprichting van de Stichting Sociaal en Cultureel Centrum in 1967, maar Castricum heeft het centrum na een halve eeuw dan toch gekregen. Er werd al een prijsvraag uitgeschreven voor de naam van het nieuwe centrum. Niet minder dan 214 namen werden er aangedragen door in totaal 118 personen. De jury koos in mei 2008 voor de naam Nieuw Geesterhage en voorzit ter Ton Kenter reikte theaterbonnen uit aan de winnaars. Voor een theatervoorstelling in het nieuwe gebouw was het nog te vroeg. Gebleken was dat het oorspronkelijke ontwerp te grootschalig was en voor de woonomgeving te veel bezwaren met zich meebracht. Tussen Biesterbos Planontwikkeling (BPO) en Kennemer Wonen kwam het in 2011 tot een breuk. In samenspraak met het buurtcomité werd door BPO aan een nieuw kleinschaliger plan gewerkt. Nieuw Geester- hage werd gewoon weer Geesterhage. Op 2 februari 2012 werd een derde ontwerp aan de raad gepresenteerd. De kern van dat plan was dat het oude gebouw voor een deel bleef staan. De kerkzaal met ontmoetingsruimte zou wor den gesloopt ten behoeve van de bouw van een theaterzaal met foyer. Voor Toonbeeld zou nieuwbouw plaatsvinden. Er kwam geen concertzaal (Toonbeeld zou de theaterzaal kunnen gebruiken) en geen ondergrondse parkeergarage. Door een bijdrage van de provincie van rond een miljoen en de opbrengsten van 43 woningen in de omgeving en 14 op de vrijkomende Toonbeeld-locatie zou het Kultuurhuis gefinancierd kunnen worden. BPO behield als eigenaar van een groot deel van het centrum een belangrijke vinger in de pap. Met dank aan: Bernard van den Boogaard, Peter Brou wer, Ger Foeken, Hilde Hollaender-Hundt, Ton Kenter, Jan Postma, Kees Stam, Henk Stigt en Fons Verbeek. Bijzonder in het licht van de geschiedenis was dat een inspreker namens de Protestantse Kerk bij de behandeling van het plan wees op andere in toekomst leegkomende Voorstelling van de Toneelgroep Expressie in theaterzaal Koningsduyn op 2 juni 2018. 53

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 53