ONTRUIMINGSBEVEL nardus bos Bob Niwolaas Kwanten P J Luchtgevecht Na de zomer van 1943 ging ik voor het eerst naar school. Dat was de fröbelschool aan de Dorpsstraat achter het toenmalige zusterklooster. De lessen werden gegeven door nonnen. Mijn broer Gert, die toen al naar de lagere school ging, heeft mij die eerste dag afgeleverd bij de poort van de fröbelschool. 29 Maart 1896 Castrlcum (NH) faff Eind december 1943 kregen mijn ouders het bericht dat ze op stel en sprong hun huis aan de Ruiterweg 57 moesten verlaten. Op 29 december zijn we geëvacueerd naar Schou- tenbosch 16. Mijn vader had nog steeds twee paarden, dus met paard en wagen werd het meeste van de huisraad over gebracht naar het nieuwe adres. Dit was ook het jaar waarin er veel illegale praktijken wer den gestart, zoals het slachten van vee en stoken van jene ver. Allemaal om in de levensbehoeften te voorzien en te gebruiken als ruilmiddel voor andere goederen. Mijn moeder ging eens per veertien dagen met de trein naar Alkmaar en mijn broer Gert en ik vergezelden haar daar bij. Ze had dan een aangepast korset aan dat opgevuld was met vlees. Ze droeg ook een boodschappenmand met twee flessen jenever erin, die waren afgedekt met speelgoed. Zo wekte ze de indruk van een zwangere vrouw met twee kin deren die een treinreisje maakten. Op deze wijze ontweek ze de controles bij station Alkmaar. In Alkmaar had ze een adres op het Schermereiland, waar ze op een toenmalige scheepswerf haar gesmokkelde goederen ruilde voor carbid en zilveren munten. Het wonen op Schoutenbosch was geen pretje. Gewend aan een boerderij met ruimte om ons heen, woonden we nu in een rijtjeshuis. Het was een hoekwoning met een brede steeg. Aan de andere kant van deze steeg woonde de familie Bont. Mevrouw Bont was een weduwe met drie kinderen: Rie, Frans en Henk. Ze kwamen van Schulpstet, waar hun huis was afgebroken. In het voorjaar van 1944 kwam mijn opa van moeders Wegens zijn afnemende vee stapel heeft mijn vader in de zomer van 1944 een deel van z’n grasland in de Torenstraat (De fijne winkel) gescheurd en ingezaaid met tabaksplan ten en suikerbieten. In de loop van dit jaar werd mijn vader verplicht om zijn paarden aan te melden bij de Duitse bezetters. Daartoe werden ze bij de smederij van Groot in de Schoolstraat voorzien van een ingebrand cijfer of merk op hun hoeven. Mijn vaders woorden ‘Nu zal ik ze wel gauw kwijt zijn’ werden bewaarheid. In de loop van 1944 moest hij zijn paarden inleveren. r‘*il m \j CASTRICUM Persoonsbewijs van Klaas Bos. De woning Schoutenbosch 16, waar het gezin na evacuatie ging wonen. Voorbeeld van een ontruimingsbevel. 42 December 19'12 Op verzoek van den Weermachtsbevelhebber in Nederland heeft de Rijkseomniissacisvoor hei bezette Ncderlandsche gebied gelast. dat Uw woning/Uw pand vóór December'! 942~~ ™ÖEI DnEtulmcI en en Uw gestift Uw woonplaats moéten hebben verlaten. Eenije aanwijzingen, welke voor U in verband met de gelaste ont ruiming van belang rijn, doe ik U hiernevens toekomen. -Nuvvuib^r i V~i 1 De Burgemeester van I

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 42