De periode 1984 tot en met heden Kees Bedeke 1926 tot 1955). Met dank aan: Cor Nuijens. In de periode 1990-2000 schommelde het aantal jeugd leden tussen 200 en 250 en er werd veel tijd geïnves teerd in de vissende jeugd. Op 26 juni 1993 werd er in de vijver aan de Henri Dunantsingel en in Sportcentrum De Bloemen door de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) en de Nederlandse Vereniging Van Sportvissersfederaties (NVVS) de examendag van de cur sus Jeugdbegeleiding gehouden. Dit ging gepaard met de nodige publiciteit en had een opleving van het jeugdvissen tot gevolg. De NVVS onderscheidde toen Castricummer Sjoerd de Jong als ‘Jeugdbegeleider van het jaar 1993’. De hengelsportverenigingen zetten zich van oudsher ook in voor de kwaliteit van hun viswater. Vanaf 1976 tot en met 2005 bemonsterden hun vrijwilligers, in het kader van het Water- en Visstandbeheer van de NVVS, maandelijks het zuurstofgehalte. Tegenwoordig wordt de hengelsport regel matig tegengewerkt door ‘moderne’ natuurbeheerders. Het Meertje van Vogelenzang werd in 1995 uitgebaggerd en slechts door inschakeling van de landelijke hengel- sportorganisatie NVVS kon de vereniging in dit unieke Met ingang van 2007 zijn het zelfstandig bestuursorgaan van de overheid OVB en de landelijke hengelsportorga- nisatie NVVS gefuseerd tot ‘Sportvisserij Nederland’. Dit leidde tot de invoering van de Vispas in het jaar 2007. Met het lidmaatschap van de plaatselijke vereniging krijgt men de Vispas en kan men in vrijwel al het viswater van aangesloten verenigingen vissen. Het ledental van de Cas- tricumse vereniging stabiliseert zich nu op circa 500 seni orleden en 100 jeugdleden. Het clublokaal van de vereni ging is sinds 2012 het onderkomen van zeehengelvereni- ging ‘De Salamander’ op het sportcomplex Wouterland. Bronnen: Amsterdamse vischcolleges, Visionair nr. 20 juni 2011; Archiefstukken van Hengelsportvereniging Castricum; Herinneringen van Kees Bedeke (secretaris van 1989 tot 2012); Notulen van G. Casteele (secretaris van Van de oorspronkelijke gezelligheid van de wedstrijd- visserij op baarsjes en het daaropvolgende cafébezoek is tegenwoordig weinig meer over. Deze traditie heeft bij onze Castricumse vereniging nog lang stand gehou den dankzij het biljartcentrum van de gebroeders Veldt. Er worden bij de HVC in 2016 nog steeds baarswedstrij den gehouden, maar die trekken nog slechts tien deelne mers. De overkoepelende afdeling Sportvisserij MidWest Nederland houdt deze typisch Noord-Hollandse traditie nog in stand met twee selectiewedstrijden en het Neder lands Kampioenschap Baarsvissen. stukje natuur blijven vissen. Dit saneringsproject is mede gerealiseerd met een provinciale subsidie in het kader van het Integraal Waterbeheer (Natuurbeheer en Hengelsport werken samen). In het jaar 1984 is de landelijke “Algemene Hengelaars Bond” (AHB) omgevormd tot de “Nederlandse Vereni ging Van Sportvissersfederaties” (NVVS) waarbij de ver enigingen bij regionale federaties zijn aangesloten. Vroeger trok iedere rechtgeaarde hengelaar er op 1 juni, de opening van het visseizoen, voor dag en dauw op uit om te gaan vissen. De visserijwet is in 1984 gewijzigd. De gesloten tijden zijn afgeschaft, zodat men nu het hele jaar kan vissen. Sindsdien is de lol van de opening van het nieuwe visseizoen op 1 juni verdwenen, wat een gelei delijke afname van het aantal leden van de vereniging tot gevolg had. Voor de jeugd kwamen er andere (sport) activiteiten op zodat ook daar de belangstelling voor het vissen terugliep. In 2006 werd het dieptepunt bereikt met 400 seniorleden en 100 jeugdleden. Van de hengelsport- winkels wist alleen die van Henk Nuijens aan de Dorps straat 12 zich staande te houden. 39 De jeugdbegeleiders van de HVC in 1993: Sjoerd de Jong (door NVVS onderscheiden als Jeugdbegeleider van het jaar!), Anton Steij en Herman Scholten.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 39