Natuur Ernst Mooij Siem Mooij. 21 Met dank aan: Trijntje Ekkes (f2013), John Heideman en Het echtpaar Ekkes is na de oorlog weer naar Bakkum terug gekeerd en ging aan de Heereweg 31 wonen. Jacob Ekkes is toen bij de Dienst Terreinen en de kwekerij van het Provinci aal Waterleidingbedrijf gaan werken. Van De Eenheid restte na de oorlog alleen de fundering en de granieten vloeren van de gangen en de kelder met de daarin gestorte granieten keukenvloer. Enkele jaren na de oorlog zijn de fundamen ten opgeruimd, maar de oprit met de gemetselde hekpalen werden ontzien en markeerden nog lange tijd de plek waar eens het gebouw heeft gestaan. Jaren later werden ook deze hekpalen gesloopt en de oprit opgebroken. De natuur heeft het terrein in beslag genomen en niets herinnert meer aan het korte bestaan van het vakantiehuis De Eenheid. ven. De leegstand duurde niet lang. De Eenheid werd net zoals Sint-Antonius aangewezen als een tijdelijk onder komen voor patiënten van de Sint-Willibrordusstichting uit Heiloo. Op 13 mei 1941 kwamen de eerste patiënten te voet vanuit Heiloo in De Eenheid aan. Op 9 juni 1942 werd verordonneerd dat de patiënten er binnen vier weken weer uit moesten. Het gebouw werd daarna opnieuw door de Duitsers in beslag genomen, maar in oktober 1942 werd de inbeslagname alweer opgeheven. Onduidelijk is wat er na die tijd met het gebouw is gebeurd. Op 3 april 1944 kreeg de coöperatie te Zaandam van Cas- tricumse burgemeester Masdorp het volgende bericht: “Ik deel U mede dat Uw perceel Heereweg 162 (Kinderkolo- niehuis) kadastraal bekend sectie A no. 911, in opdracht van het Rijkscommissariaat op korten termijn afgebroken wordt. De taxatie' zal U door het Departement van Finan ciën nader bekend worden gemaakt onder mededeeling van de wijze waarop U schadeloos zal worden gesteld.” De reden van de sloop was dat het pand in het schoots veld lag tussen het Widerstandsnest 40 (WN40), gele gen in de duintjes aan de oostzijde van de Heereweg, en de opgerichte radartoren Grosse Elefant tussen de Van Oldenborghweg en de kustduinen. Het Widerstandsnest bestond uit 22 bunkers en diverse open opstellingen. Nog in diezelfde maand april 1944 werd De Eenheid tot op de fundamenten na gesloopt. Blijkens de lijst van het sloop materiaal moet de sloop al voor 20 april hebben plaatsge vonden. Een deel van dat materiaal sloeg de gemeente Cas- tricum op. Een ander deel, voornamelijk hout, ging naar de Wehrmacht. Achter het gebouw werd vanaf de Heereweg tot aan de radartoren een brede strook ontbost. Volgens het verslag van de ledenvergadering van de Coöperatie, gehouden op 9 mei 1944, was het gebouw getaxeerd op 50.000 gulden, voor welk bedrag de Coö peratie een vordering op de Staat kreeg. Besloten werd de erfpachtscanon op te zeggen. Herbouw van het vakantie oord werd niet overwogen. De verliezen op de exploitatie van 1932 tot 1943 werden becijferd op f32.782,50. Dat het daar aan de Noorderstraat niet ongevaarlijk was, blijkt wel uit het verhaal van Siem Mooij, die als kind de oorlog heeft meegemaakt op de nabij gelegen boerde rij Zeeveld: “Op een ochtend in september 1944 gingen mijn broer Piet en ik voor de varkens de wei halen die in melkbussen aan de Heereweg klaar stond (wei is een restproduct dat na de kaasbereiding overblijft). Toen we over de Noorderstraat terugliepen, kwam plotseling van uit zuidoostelijke richting met hoge snelheid een gealli eerde jager aangevlogen over de duinen waar de bunkers onder lagen. De jager begon gelijk op de Duitse stellingen en de Elefant te schieten. Mijn broer en ik zochten met een dekking onder een lage' boomstruik. De jager miaaktc' een grote bocht en kwam weer uit zuidoostelijke richting aangevlogen voor een tweede aanval. Vader Mooij stond op de mesthoop en schreeuwde ons toe dat we daar weg moesten. Vervolgens doken we in een greppel. Het toe stel zette schietend de tweede aanval in en kwam weer terug voor een derde aanval. Tussen de aanvallen door renden we in de richting van de boerderij. Met het hele gezin gingen we schuilen in de zelf' gemaakte' schuilkelder en wachtten daar de hevige aanval af'. Mijn moeder was een kleine week daarvoor bevallen van mijnJongste broer (de schrijver van dit artikel). Toen de aanvallen voorbij waren, gingen we voorzichtig buiten kijken hoe het ermee stond. Over de omgeving hing een mist van kruitdampen en het weiland en de tuin lagen bezaaid met hulzen.” Bronnen: Acte van uitgifte in erfpacht dd. 3-2-1932; Algemeen Handelsblad dd. 26-11-1930 en 16-2-1938, Koninklijke Bibliotheek; Brochure van Kindervakantieoord De Eenheid; De Telegraaf, landelijk dagblad, dd. 9-2-1931, Konink lijke Bibliotheek; Documentatie van de Coöperatie de Eenheid, Gemeen tearchief Zaanstad; Het Volk (dagblad voor de arbeiderspartij) dd. 25-7 1932, 1-8-1932, 3-6-1933 en 27-5-1940, Koninklijke Bibliotheek; Heideman, J., Castricum en Bakkum tijdens de Tweede Wereldoorlog, deel 1 1939-1942 (2011); Notitie inzake ontruiming dd. 11-6-1942, in deelcollec tie Erfgoed van de Oorlog, Beeldbank Regionaal Archief Alkmaar; Zaans Volksblad (sociaal-democratisch dag blad) dd. 31-5-1939, Koninklijke Bibliotheek. De oprit aan de Noorderstraat naar De Eenheid.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 21