de eenheid De opening Na het benedenhuis verkend te hebben ziet de verslagge ver op de bovenverdieping een tegeltableau met de namen van de bestuurders en de raad van toezicht van de coöpe- 18 derlijk zijn gehouden. In deze waschlokaaljes zijn speci ale voetenwaschbakken gemaakt en zijn zoo veel kranen, dat alle logeerende meisjes en jongens zich tegelijk kunnen wasschen. In de douche cellen met gasgeijser kunnen de kinderen zich een ‘goede beurt’geven.” De verslaggever noemt de speelzaal de mooiste ruimte, waar de kinderen bij slecht weer zich naar hartenlust kun nen vermaken. De eetzaal, die direct aan de keuken grenst, treft hij aan de achterzijde van het gebouw aan. “In de ruime keuken zullen de spijzen op een groot gasfornuis worden bereid. Een warmwaterautomaat van 60 liter zorgt er voor, dat het keukenpersoneel steeds de beschik king heeft over warm water. Verder zijn in het benedenhuis de noodige wc s aangebracht.” ratie. In de conversatiekamer voor de begeleiding wordt hij getroffen door het prachtige uitzicht. Hij noemt het een bosrijke omge ving. De bomen zullen niet zo hoog geweest zijn als tegenwoor dig, want hij kon jeugdherberg Koningsbosch en zelfs de water toren van Duin en Bosch zien. In de verte ziet hij ook de kerktorens van Castricum en hij is onder de indruk van het uitzicht in de rich ting van de Noordzee: Werkelijk, men heeft voor dit vacantiehuis, dat met inbegrip van den inven taris ongeveer f 40.000,- zal kos ten, een ideaal plekje uitgekozen. Op de eerste verdieping van het vacantiehuis is een groote zolder, die nu nog niet productief kan wor- zodat altijd aan één zijde alles open gezet kon worden, zonder dat men last had van de wind. den gemaakt, doch waar hopelijk in de toekomst ook bedden zullen worden geplaatst, die dan het huidige aantal van 66 nog belangrijk kunnen vermeerderen. Het streven van de coö peratie is er uiteraard op gericht om dit vacantiehuis goed te exploiteeren en er zoveel mogelijk meisjes en jongens van hun vacantie te laten genieten. Voor kinderen uit de Zaanstreek wordt slechts 5,- per week betaald en daar voor worden zij bovendien nog per autobus van en naar hun woonplaatsen gehaald en gebracht.” Een betere aanbeveling van het nieuwe vakantiehuis kon de Coöperatie zich niet wensen. “VacantieoordteBakkumgeopend”, zo kopt het avonddag- blad Het Volk van 1 augustus 1932. “Hedenmiddagis alhier, onder groote belangstelling en begunstigd door prachtig zomerweer, het kindervacantie-oord van de coöperatie ‘De Eenheid te Zaandam, gelegen aan de weg naar Egmond, geopend.” Onder de aanwezigen waren het gemeentebestuur van Castricum, de opzichter van het Provinciaal Landgoed en tal van besturen van vak- en andere organisaties uit de Zaanstreek. In zijn openings woord gaf de voorzitter van De Eenheid, H. Meertens, een over zicht van de wordingsgeschiede nis van het vakantieoord. Daarna volgde een reeks van sprekers. De woordvoerder namens de Bak- kersgezellenbond deed een finan ciële toezegging, maar bood ook een enveloppe met inhoud aan die bestemd was voor de aanschaf van een boekenkast. De vertegenwoor diger van de Handelskamer stelde 26 volledig uitgeruste ledikanten De speelzaal lag tussen de voorbouw en de achterbouw en had aan belde lengtezijden tuindeu ren, Het vakantiehuis De Eenheid stond in de hoek Noorderstraat-Heereweg. Het weiland op de voor grond is nu het parkeerterrein aan de Noorderstraat.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 18