Opkomst en ondergang van vakantieoord De Eenheid in Bakkum de eenheid Een socialistisch ideaal Coöperatie De Eenheid Provinciegrond in erfpacht over het oude raadhuis, was een kruidenierswinkel van de Coöperatie gevestigd. nder grote belangstelling werd op 1 augustus 1932 het kindervakantieoord De Eenheid aan de Noorderstraat- hoek Heereweg geopend. Tal van sprekers benadrukten de ideële doelstellingen van de opdrachtgever, de Zaanse Co- operatieve Verbruiks en Productievereeniging De Eenheid. Naast het leveren van zo goedkoop mogelijke producten koesterde de Coöperatie verheven idealen, waarin de stich ting van een kindervakantieoord goed paste. In de oorlogsjaren werd het gebouw door de Duitsers in beslag genomen en moest het uiteindelijk in 1944 worden gesloopt, omdat het in het schootsveld lag van verschil lende militaire opstellingen. Het bestuur van de stichting Amsterdamsche Koloniever- pleging voor Kinderen te Amsterdam en het bestuur van de Zaansche vereniging Coöperatie De Eenheid verzoch ten in 1930 aan het college van Gedeputeerde Staten te bevorderen dat aan hun organisaties terreinen, gelegen op In 1920 zijn zes Zaanse coöperaties opgegaan in De Zaan- sche Coöperatieve Verbruiks- en Productievereeniging De Eenheid U.A. (coöperatie met uitgesloten aanspra kelijkheid), ook wel kortweg ‘Coöperatie De Eenheid’ genoemd. Het kantoor bevond zich op het adres Oostzijde 163 te Zaandam. In de organisatie kwam een aantal coö peraties met verschillende levensbeschouwingen samen, maar haar leden waren vooral in de socialistische vakbe weging te vinden. Het doel was vooral aan arbeiders goed kope producten aan te bieden. In 1924 had De Eenheid ruim honderd vaste personeelsleden in dienst en beliep de omzet bijna een miljoen gulden. Uit een advertentie in De Telegraaf van 9 april 1931 blijkt dat de coöperatie op dat moment tien kruidenierswinkels, een brood- en banketbakkerij en een brandstoffenafdeling exploiteerde. Ook in Castricum, in de Dorpsstraat tegen- 16 In 1938, het laatste normale jaar voor de oorlog, beston den er in ons land 26 verenigingen, die samen niet minder dan 50 koloniehuizen exploiteerden. De huizen waren van verschillende aard, grootte en betekenis; op neutrale of op confessionele grondslag. De neutrale Zaanse Coöperatie de Eenheid had naast stoffelijke belangen ook een alge mene doelstelling: ‘Het welzijn der menschheid’. Maat schappelijke en geestelijke verheffing van de leden, zo werd het in de statuten omschreven. De Coöperatie had bijvoorbeeld een Vrouwenbond opgericht. Afdelingen in de Zaanstreek verzorgden ontspannings- en ontwik- kelingsavonden. De beweging kwam ook op voor een drankvrije samenleving, volkerenvrede en moederschaps- zorg. Ook vakantiemogelijkheden werden geboden. Bij de boerderij van Twisk, genaamd Johanna’s Hof, aan de Zeeweg, verhuurde de Coöperatie kampeertenten voor 75 cent per dag. Er werd zelfs een ‘goederenautodienst’ tus sen Zaandam en Bakkum onderhouden. Vanwege de maatschappelijke doeleinden en de betrok kenheid bij ontspanningsmogelijkheden van de leden lag de oprichting van een kindervakantiehuis zeker in de lijn van de Coöperatie. Tussen 1930 en 1935 is er veel gebeurd in de duinrand bij Bakkum. Als werkverschaffingsproject is het duinmeertje gegraven, waarvan het vrijkomende zand is gebruikt voor de verlenging van de Zeeweg tussen Bakkum en Limmen, met een viaduct over het spoor. Eveneens is in het kader van werkverschaffing achter boerderij Zeeveld het wei land afgegraven om het maaiveld dichter bij het grond waterpeil te brengen om daarmee verdroging als gevolg van de drinkwaterwinning tegen te gaan. De Heereweg is rechtgetrokken, waardoor de westelijke route langs boer derij Zeeveld als doorgaande verbinding naar Egmond is komen te vervallen. Om de aansluiting met het duinge bied te behouden is de Noorderstraat tot aan de Heere- weg doorgetrokken. In diezelfde periode heeft de provin cie terreinen in erfpacht uitgegeven, waarop jeugdher berg Koningsbosch, kinderkoloniehuis Sint-Antonius en vakantieoord De Eenheid konden worden gebouwd. Kindervakantiehuis De Eenheid (zonder tekst) ■I

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 16