jaarverslag Al met al is er heel veel werk verzet door vele mensen bin nen de werkgroep en het resultaat is fenomenaal. Financi eel is de nieuwbouw binnen de begroting gebleven. Wel is er een aantal wensen blijven liggen, zoals het opknappen van de entree en het vernieuwen van de keuken. Gebiedsontwikkeling Zanderij Medio 2017 is gestart met een participatietraject betref fende het gebied Zanderij-Noord. De taakgroep was deelnemer. De verwachting is dat de bollenteelt op ter mijn zal verdwijnen. In de kadernota Zanderij-Noord wordt vastgelegd onder welke voorwaarden toekom stige (natuur)ontwikkelingen in het gebied kunnen plaatsvinden. Stichting Castricums Monument ons een zorg De Stichting Castricums Monument Ons een Zorg heeft op 25 maart in de dorpskerk haar voorlopige plannen gepresenteerd ter verbetering en de herinrichting van de omgeving van de dorpskerk aan de Dorpsstraatzijde. 116 Dendrochronologisch jaarringenonderzoek De renovatie in 2016/2017 van de grote boerderij aan de Bredeweg 75 /77 gaf aanleiding tot het uitvoeren tot dendrochronologisch jaaronderzoek. Bij de opening van het open monumentenweekend deelde wethouder Steeman mee dat de gemeente, als jubileumgeschenk aan de werkgroep, alle kosten voor haar rekening neemt. In aanwezigheid van Dieuwertje Duijn, specia list in archeobotanie bij Archeologie West-Friesland te Hoorn, zijn de boringen op 10 oktober uitgevoerd door dendroloog Sjoerd van Daalen uit Deventer. Voor een onderzoek aan boerderij Kronenburg heeft de dendro- loog op aanvraag een kostenopgave gedaan. Erfgoedwet en Omgevingswet Samen met de Stichting Behoud Alkmaardermeeromge- ving heeft de taakgroep in januari een bijeenkomst geor ganiseerd naar aanleiding van het in werking treden van de Erfgoedwet op 1 juli 2016 en de Omgevingswet die naar verwachting in 2019 of 2020 zal volgen. De presenta tie werd verzorgd door Anita van Breugel, deskundige op het gebied van cultuurhistorie en monumenten en sinds 1 januari 2016 werkzaam in het samenwerkingsverband van de BUCH-gemeenten. Open Monumentendag Op 9 september vond op Dorpsstraat 11, in de tentoon stellingsruimte achter de boerderij ‘Finus coronat opus’, de opening plaats van het monumentenweekend. Dit sloot goed aan bij de door Ernst Mooij georganiseerde tentoonstelling ‘Vervaagd agrarisch verleden’. Tijdens het monumentenweekend werden door de taakgroep op landgoed Duin en Bosch vier rondleidingen gegeven. Cultuurhistorie en monumenten Don van Lier) Landgoed Duin en Bosch Oud-Castricum was vanuit de taakgroep vertegenwoor digd in het overleg met Parnassia en met de zorginstelling Dijk en Duin. De film die onder auspiciën van Oud-Castricum door twee amateurfilmers over de transformatie van Duin en Bosch een meerjarenproject. In 2017 werd er Historische Canon van Castricum Vanuit de taakgroep is de ‘Historische Canon van Cas- tricum en Bakkum’ tot stand gekomen. Op 16 mei, 50 jaar na de oprichtingdatum van de Werkgroep, is het eerste exemplaar door de voorzitter aan burgemeester Mans aangeboden. Boerderij Kronenburg Om de komende tien jaar boerderij Kronenburg voor verder verval te behoeden, is een offerte aangevraagd voor het noodzakelijkste onderhoud. Begin augustus is de kostenopgave doorgegeven aan de eigenaar en aan andere betrokken partijen, waaronder de gemeente en de provincie. Hiervan is nog geen resultaat bekend. Tankval Op 8 februari bracht een gezelschap waaronder ver tegenwoordigers van Oud-Castricum een bezoek aan het restant van de tankval achter Bakkum. Sinds 2012 heeft de gemeente Castricum de tankval opgenomen in de lijst van ‘Monumentwaardige terreinen en struc turen’. Er dreigt een goede vislocatie verloren te gaan en er is sprake van verwaarlozing van een cultuurhis torisch monument. Met belanghebbende partijen wordt gewerkt aan een plan van aanpak. De taakgroep steunt de stichting hierin en heeft op uitnodiging tijdens de presentatie een tentoonstelling geplaatst. wordt gemaakt, is ook aan gewerkt. Op uitnodiging van de Werkgroep Oud-Castricum en de Stichting Behoud Alkmaardermeeromgeving zijn op 4 maart een groot aantal raad- en carrouselleden tijdens een rondleiding over het landgoed Duin en Bosch geïnfor meerd over diverse problemen. Oud-Castricum heeft bezwaar geuit tegen de vroegere Clinghe als locatie voor sociale woningbouw, omdat de vooruitgeschoven positie en de hoogte van de gebouwen en de benodigde parkeerplaatsen het monumentale karak ter en de positie van het A-gebouw ingrijpend zullen aan tasten. De werkgroep heeft alternatieve locaties voorge steld. De gemeenteraad heeft gekozen voor de Clinghe. Presentatie van de Historische Canon van Castricum en Bakkum. V.l.n.r.: burgemeester Mans, Ernst Mooij en Peter Sibinga.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 116