115 Beheer en onderhoud (Gerard Veldt) In afwachting van de start van de nieuwbouw is in 2017 slechts het hoognodige onderhoud uitgevoerd. Eind sep tember is na de start van de nieuwbouw de meterkast als eerste uitgebreid en eind december werd begonnen aan de elektrische- en verwarmingsinstallatie. Tijdens de bouw hebben de leden van de bouwcommissie regelmatig overleg gevoerd. Theo Sneekes, die op 1 febru ari 2018 plotseling overleed, nam daarin het voortouw. De werkzaamheden zijn nauwgezet gevolgd en er is over leg geweest met aannemer A.C. Borst. Er een commissie benoemd die zich met de inrichting van De Duynkant is gaan bezighouden. Archiefonderzoek en jaarboek (Simon Zuurbier) Het 40e Jaarboek werd gepresenteerd op 20 oktober 2017. In dit jaarboek staat het oprichtingsjaar 1967 van de Werkgroep Oud-Castricum centraal. Zoals ieder jaar zijn er daarnaast diverse onderwerpen beschreven in het 120 bladzijden tellend boek. Simon Zuurbier heeft, na 40 jaar de redactie van de jaarboeken te hebben geleid, deze func tie per 1 januari 2018 neergelegd. Diversen Op 20 juli is de presentatie fietsrouteboekje Oer-IJ van Stichting Oer-IJ en Abel Life bijgewoond. In april 2017 hield de werkgroep een zeer geslaagde work shop ‘Schrijven over geschiedenis’. Deze werd geleid door Mirjam Janssen, historisch journalist. Er waren acht deelnemers, waaronder drie leden van Oud-Castricum. Joke Admiraal is vervolgens tot de redactie toegetreden. Archief (Peter Levi) Het verwerken en ontsluiten van al het aanwezige archief materiaal is een continu proces. Ook dit jaar heeft de werkgroep weer veel nieuw materiaal verkregen als boe ken, foto’s, landkaarten, voorwerpen en plattegronden met betrekking tot de historie van Castricum en Bakkum. Ook het afgelopen jaar zijn onze online collecties/beeld- banken veel bezocht. De fotobeeldbank is de meest bezochte van alle zes die er nu online staan. Afgelopen jaar zijn er drie nieuwe collecties/beeldbanken bij geko men. Er is een start gemaakt met het ontsluiten van de bevolkingsregisters, wat een tijdrovende klus zal zijn. Ook is er een beeldbank gekomen met advertenties van winkels en bedrijven. We faciliteren het Strandvondsten- museum met het laten zien van krantenstukjes met betrek king tot strandvondsten. Er is gewerkt aan het uitzoeken van het papieren archief materiaal dat deels ondergebracht kan worden bij het Regionaal Archief Alkmaar. De laatste maanden van het jaar is er veel werk verzet met het voorbereiden van de verbouwing van ons pand. Er komt een goede archief ruimte voor al onze papier- en beeldarchieven. Enkele werkgroepsleden verrichten wekelijks onderzoek in het Regionaal Archief in Alkmaar. Historische gege vens over Castricum worden digitaal vastgelegd. De gegevens betreffende de geschiedenis en stamboom van meerdere Castricumse families zijn opgespoord. Ook is er onderzoek verricht voor onderwerpen in het jaarboek. Het overnemen van het archief van de Castricumse notaris Stuyt (1925-1935) werd afgerond. In het Noord-Hollands Archief in Haarlem en Westfries Archief in Hoorn vond onderzoek plaats naar gegevens van onroerend goed en families uit Castricum. Kadastrale registers en archieven van notarissen werden geraad pleegd. Op 8 april werd de landelijke vergadering van de AWN gehouden in Castricum en daarvoor is na de jaarvergade ring door ca. 45 mensen in drie groepen gewandeld langs de conflictarcheologie (WO-2 en 1799) en het vermeende schip op de Zanderij. Vanuit AWN 9, de ontvangende afdeling, gidste Rino Zonneveld. Op 25 mei was Expeditie Oer-IJ, een wandeling georgani seerd door Stichting Oer-IJ en Le Champion. Op Begraaf plaats Duin en Bosch gaf Ernst Mooij uitleg en bij de Zan derij archeologen van Oud-Castricum. Amateur-archeologen van Oud-Castricum hebben gehol pen bij Zuiderloo te Heiloo. Deze opgraving over een gebied van ruim 9000 m2 leverde een rijkdom aan vond sten en kennis op. De vondst van een bronzen bijl uit ca. 1500 voor Chr. was voor onze detectorspecialist Ron van Wezop een topvondst en haalde kranten en journaal van TV-NH. Verder hebben leden van Oud-Castricum gehol pen bij een succesvolle amateuropgraving van AWN 3 in de schuur van Zonjee aan de Meldijk in Uitgeest. Tevens bij Waterrijk (Egmond-Binnen), waar onder meer een waterput is ontdekt. Op 8 september is in Bakkum in de natuurtuin bij de Duin weg een waarderend onderzoek gedaan naar bewonings- sporen, omdat er aanwijzingen waren van bewoning in Karolingische tijd. Er werd een muntvondst gedaan die duidt op aanwezigheid van Vikingen in Bakkum. Het Huis van Hilde heeft in oktober dit thema opgepakt. Op 10 oktober is er dendrochronologisch onderzoek ver richt om ouderdom van het vierkant van boerderijen aan de Breedeweg te bepalen. Piet Blom heeft dit samen met gemeente gepresenteerd in 2018. Op 14 oktober is er meegedaan aan de Nationale Archeo- logiedagen. Aanbieding van het eerste exemplaar van het 40e Jaarboek door voorzitter Sibinga aan Simon Zuurbier.

Jaarboek Oud Castricum | 2018 | | pagina 115