De naam Tromp De Egmondse familie Tromp in Castricum De stamboom van de familie Tromp marktschipper hadden een gelegenheid nodig om even rustig te kunnen zitten na het brengen of afhalen van goe deren. Bovendien wilden de schippers na lossen en laden ook wel wat drinken voor ze met het schip weer verder voeren. Daarom exploiteerde de marktschipper vaak een bierstal. Volgens historicus Huizinga zijn er vele achternamen voortgekomen uit de eindeloze reeks oorlogen en de daar mee gepaard gaande bewapening. Hij verdeelt deze cate gorie in drie groepen: de rangen en militaire beroepen, het wapentuig en diversen. De achternaam Tromp is onderge bracht bij het wapentuig. Een tromp is de voorste opening van de loop van een vuurwapen, een kanonmondstuk. Huizinga verzamelde in de jaren vijftig van de vorige eeuw 20.000 Nederlandse en Vlaamse familienamen en onderzocht hun betekenis en oorsprong. Op vele plaatsen is vroeger de familienaam Tromp gebruikt, terwijl er veelal geen sprake is van een familie relatie. De meest beroemde naamgenoot is wel Maarten Harpertszoon Tromp (1598-1653). Hij is een der grootste admiraals uit de Nederlandse geschiedenis. Hij werd in de Franse en in de Engelse adelstand verheven en door zee- lieden ‘bestevaêr’ (grootvader) genoemd. Een marmeren tombe dekt zijn graf in de Oude Kerk te Delft. Samen met Michiel de Ruyter vormde hij de nieuwe maatstaf voor de latere marineofficieren. Al eerder dan de in dit artikel behandelde familie Tromp heeft in Castricum een andere familie Tromp gewoond, die is terug te voeren naar Egmond-Binnen. In dit dorp woont in 1682 Gerrit Jansz Duinmeijer alias Gerrit Jans- zoon Tromp. Hij is duinmeier (jachtopziener) van beroep. Zijn kleinzoon Jan Janszoon Tromp (1725-1785) trouwt in 1748 met de Castricumse Antje IJpelaan en gaat wonen in Bakkum. Hun twee zonen Jan en Gerrit zullen het geslacht voortzetten. Zoon Jan (1757-1839) trouwt met Trijntje Mente en woont aan de Heereweg in Bakkum; zij krijgen vier dochters en een zoon Jan; zij trouwen met personen met in ons dorp bekende familienamen als Stuifbergen, Zonneveld, Van Velzen en Van Bruijnswaard. De nazaten van deze Jan Tromp wonen nu merendeels in De Egmon- den. Zoon Gerrit Tromp (1768-1832) was opzichter bij de schelpenhandel, woonde bij het Schulpstet aan de Bra- kersweg en was ook raadslid en wethouder. Diens zoon Klaas (1798-1865) gaat in Uitgeest wonen en is de stam vader van de uitgebreide tak Tromp in Uitgeest. Dochter Maartje (1799-1874) trouwt met Jan Louter, veehouder op het Noordend; zij zijn de voorouders van de Castricumse familie Louter. Zoon Jan Tromp (1803-1870) woont op het Schulpstet en trouwt met Cornelia Blankert. Jan en Cornelia krijgen tien kinderen, waarvan er vier zeer jong overlijden en vier ongehuwd blijven; dochter Willemijntje trouwt met Anthonie van der Steen uit Limmen en zoon Gerrit (1834-1906) trouwt in 1868 met Cornelia van der Kwast en gaat wonen in de gemeente Haarlemmerliede Spaarnwoude. Hun nageslacht woont in de regio Haarlem. In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de familie Tromp weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 24 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de overzichtelijkheid van het schema zijn alleen de namen opgenomen van de ouders van de gezinnen. Volgens de gepubliceerde volkstelling van 1947 wonen er in Nederland 3236 mensen met de naam Tromp. Hier van woont een heel groot deel (40%) in Noord-Holland (1301). Die gemeenten in Noord-Holland waar in 1947 meer dan 35 mensen met de naam Tromp wonen, zijn in aflopende volgorde: Amsterdam (270), Haarlem (114), Beverwijk (94), Uitgeest (61), Castricum (51), Velsen (40), Heerhu- gowaard (39), Ilpendam (37), Alkmaar (36) en Egmond- Binnen (36). WW Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp. 86 JDEllX.Admiraal VtMf én. UI 4| f ij

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 87