De Castricumse familie Tromp Schipper Dirk Jacobszoon Tromp in de Zijpe Timmerman Cornelis Tromp uit Oude Niedorp komt op 29-jarige leeftijd in 1877 direct na zijn hu welijk met de Castricumse Trijntje van Duijn naar Castricum en gaat wonen aan de Breedeweg, in het woonhuis met werkplaats, dat hij aan het einde van datzelfde jaar koopt. Dit is de plaats waar het tim merbedrijf sindsdien is gevestigd. Zijn nageslacht zal het bedrijf uitbouwen tot het huidige bouwbe drijf Tromp. Enkele jaren eerder was in 1870 zijn oudere broer Jan Tromp, ook timmerman met zijn vrouw in Cas- tricum komen wonen; Jan overlijdt op jonge leef tijd in juni 1877 en woont dan aan de Breedeweg. De genoemde Cornelis Tromp is afkomstig uit de Zijpe, waar het beroep van beurtschipper wordt uitgeoefend. De eerste vermelding van schipper vinden we bij Dirk Jacobszoon Tromp, geboren omstreeks 1705 en zoon van Jacob Tromp en Trijntje Adriaans. Zijn vader Jacob over lijdt op jonge leeftijd en zijn moeder Trijntje Adriaans her trouwt met de niet onbemiddelde weduwnaar Dirk Evertsz Baas, meester timmerman in Schagen, die daar ook een oliemolen exploiteert. Deze Dirk had uit zijn eerste huwe lijk een zoon Evert Dirksz Baas (1694-1737), die woonde bij de Keinsmerbrug in de Zijpe. Deze Evert werd schat rijk, hij verdiende zijn geld als herenboer, schipper en handelde in granen en vee. Op 10 maart 1730 verkoopt Evert Dirksz Baas aan Dirk Jacobsz Tromp, de zoon van zijn stiefmoeder, een huis met het erf, de bierstal met de boomgaard, gelegen aan de Keinsmerbrug in de Zijpe en ook een damschuit met ‘zeil en treil’ (zeil en het aan boord vereiste want) met een lichter. Een damschuit is een rondgebouwd vaartuig van 18 meter lang en 3,5 meter breed; een lichter is een klein schip, waarin de goederen uit het grote schip worden overgela den. We nemen aan dat Dirk vanaf dat moment marktschipper is en mogelijk al eerder als schippersknecht heeft gevaren. Ten tijde van zijn eerste huwelijk in 1726 woont hij al bij de Keinsmerbrug. Dirk blijft niet lang in de Zijpe, het huis en de bierstal verkoopt hij in 1734 en gaat wonen op de Bierkade in Schagen. Bij een telling in 1742 waren er in de Zijpe vier beurt- of marktschippers en nog elf schippers die tevens biersteker (bierverkoper) en koopman waren. De combinatie markt schipper en biersteker komt vaak voor. De klanten van de 85 Keinsmerbrug aan de Keinsmerweg aan het begin van de vorige eeuw. Hier woonde beurtschipper Dirk Tromp vanaf 1730. Het kaartje van de gemeente Zijpe; in de cirkel de omgeving van de Keinsmerbrug over de Groote Sloot, de start van de familie Tromp als beurtschipper. 'tZan f Burgef- [ftjenhorn Groote ..Keeten Maarteril brug st. Petten

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 86