K ■Myan,d& Sfagek. ‘l'êbt!’ Einde Nederlandse Vereniging van Forensen de Burg. Mooijstraat, die dat gezamenlijk deden vanwege een opruiming. Jumpers en vesten voor dames werden daarbij aangeboden voor f 7,50, terwijl kinderondergoed voor f 1,95 de deur uit mocht. Ook de radio- en televisie- zaak van Molenaar-Kaal uit de Burg. Mooijstraat stuntte met een enorme uitverkoop en verkocht bijvoorbeeld grammofoonplaten voor 50 cent. Een televisietoestel kostte in die tijd ruim f 1000,- en kon na aftrek van f300,- inruil en een aanbetaling van f 70,- afbetaald worden in 18 maandelijkse termijnen. Er werd deze maand teruggekeken op het één jaar bestaande winkelcentrum Kooiplein en geconstateerd dat het centrum, na een tijd van spanning en afwachten, vol deed aan een zeer grote behoefte van de bewoners van de ‘nieuwe buurt’. Naast een levensmiddelenbedrijf, kapsa lons en een slager, waren er onder andere ook een dro gisterij, slijterij en een winkel voor ijzerwaren, hout en huishoudelijke artikelen gevestigd. Door de elektrificatie van de spoorlijn Amsterdam- Alkmaar in de jaren ’30 werd de gemeente Castricum een aantrekkelijke woonplaats voor mensen die hun dagelijkse werk in Amsterdam, Haarlem of de Zaanstreek hadden. Men kende elkaar, reisde samen met de trein naar de werkplek en naar huis en er ontstonden vriendschappen. Ook had men veel gemeenschappelijke belangen, zoals een verdere verbetering van de spoordienstregeling en het comfort in de treinen, het collectief aangaan van verzekeringen, bevordering van het culturele leven en de sport in Castricum, etc. Omstreeks 1935 werd de Nederlandse Vereniging van Forensen opgericht, die bovenstaande items in haar programma had. Deze vereniging werd aangegaan voor de tijd van dertig jaar en in de eerste jaren van haar bestaan was praktisch iedere forens in Castricum lid. Joost Knegt (1925) was een aantal jaren secretaris en vertelde: “Het was puur een belangenvereniging. Regelmatig was er overleg met de Nederlandse Spoorwegen, met gemeente, provincie en andere instanties en de forensengemeenschap in Castricum groeide en bloeide. Wie zich van buiten de gemeente in Castricum vestigde, werd persoonlijk benaderd en ontkwam er dan nauwelijks aan ook lid te worden. De contributie bedroeg niet meer dan f 1,50 per jaar. Ook de middenstand liet zich niet onbetuigd. Men zag de gemeente groeien en dat was goed voor de nering. Vele middenstanders werden ondersteunend lid voor f 2,50.” In 1967 bleek echter dat er van de bloeiende vereniging nog maar weinig over was. Op 23 januari werd tijdens een sombere vergadering in het bijzijn van een handjevol leden besloten de vereniging op te heffen. “Het bestuur moet alleen activiteiten ontplooien, want van de leden verneemt men nooit iets. Wij voelen er niets meer voor om de vereniging kunstmatig in stand te houden”, aldus een teleurgestelde voorzitter Th. Nat. In de tijd van de Forensenvereniging was er nog veel stationsperso- neel. V.l.n.r.: Piet van der Kamp, Cor van Veen, de restauratrice van het koffiehuis, Stationschef Klein en Siebe Boomsma. KEURSLAGERIJ van haaster KOOIPLEIN 100 gram keurslager. [4 Riblappen Ossestaart 3 Fricandellen Hachevlees Heerlijke Boterhamworst 2 blikjes Soepballetjes Vers gebraden Rosbief 1.98 3.75 500 gram 500 gram 250 gram 100 gram 3.48 1.48 1.49 1.48 0.45 0.98 0.98 Het Kooiplein met de ijzerwarenwinkel van J. v. d. Woude. 6 WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram Gehakt 1000 gram Gehakt met gratis zakje kruiden U bent altijd beter, maar nooit duurder uit bij uw

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 7