De bewoners aan de Breedeweg (noordzijde) In 1959 De Breedeweg is de belangrijkste weg in de Oos- terbuurt en vormde vroeger de doorgaande weg van de Kerkbuurt naar Uitgeest. Rond 1950 stonden er aan de noordzijde van de Breedeweg vanaf de boerderij van Cor Poel negen huizen (even num mers). In dit artikel wordt aandacht besteed aan de recente geschiedenis van deze panden en de elkaar opvolgende bewoners. Breedeweg 40: de boerderij van Cor Poel op de plaats van het zwembad De 25-jarige Kees Poel (1870-1933), een boerenzoon uit Assendelft, pacht de boerderij en komt hier wonen in april 1895, enkele weken na zijn huwelijk met Geertje Velser- boer. Hier worden hun acht kinderen geboren. Na Geertjes overlijden hertrouwt Kees in 1912 met de Castricumse Maartje Kuijs. Kees is op maatschappelijk gebied actief als oprichter van de Boerenleenbank, lid van het r.-k. parochiaal armbe stuur, als voorzitter van het polderbestuur en gemeente raadslid van 1923 tot 1927. Zijn bijnaam Kees de Zwij ger doet vermoeden dat hij in de raad niet zo vaak het woord gevoerd zal hebben. Hij koopt in 1919 boerderij Heemstede met 20 hectare land, die dan nog verpacht is aan de weduwe van Dirk Dijkman. Op deze boerderij gaat zijn zoon Cor Poel (1896 1969) na zijn huwelijk met Maria Schermer in 1923 boeren. De boerderij aan de Breedeweg 40 is vanaf 1885 in het bezit van de koopmansfamilie Laan uit Wor- merveer. Deze familie besluit dit bezit in 1928 te verkopen. De openbare verkoping van de boerde rij met ruim 25 hectaren land wordt gehouden in café De Vriendschap op 16 mei 1928. Het geheel wordt gekocht door Cor Poel, zoon van de toen malige pachter Kees Poel. Kees Poel gaat in 1931 wonen aan de Breedeweg 44. Inmiddels heeft zoon Cor de leiding in het bedrijf. In 1939 verhuist hij van de Kerkedijk op Heemstede naar de Breedeweg 40. Uit zijn huwelijk met Maria Schermer zijn vijf kinderen nog aan de Kerkedijk geboren; zij groeien aan de Breedeweg op. wordt de boerderij aangepast, opdat de jongste dochter Annie met haar aanstaande man Piet Bakker en veehouder op de boerderij kunnen inwonen. De oorspron kelijke slaapkamer wordt woonkamer en de naastgelegen bergruimte wordt keuken en slaapkamer. I '27*’ I De huizen die worden beschreven, liggen aan de noordzijde van de Breedeweg. Cor Poel met paard voor de boerderij, achter hem zijn zussen en broers; v.l.n.r. Marie, Lien en Anne; Hein, Jan en Siem Poel. De boerderij voor de komst van het zwembad. Op de achtergrond de Nuhout van der Veenstraat. 78 40

Jaarboek Oud Castricum | 2017 | | pagina 79